Ministři vnitra V4 a Rakouska odmítají přerozdělování přivandrovalých hrdlořezů

PRAHA | Ministři vnitra Visegrádské čtyřky (V4) a Rakouska odmítají jakékoliv přerozdělování přivandrovalců. Vyjádřili se tak po dnešním společném jednání v Praze.

Přivandrovalé zrůdy v Německém bazénu | repro: YTB

Dobrovolné nebo povinné přerozdělení přivandrovalců podle nich nedává smysl, protože není řešením problému migrace. Diskutovali i o brexitu, se Spojeným královstvím chtějí spolupracovat i výměnou zpravodajských informací.

Dále pak V4 a Rakousko plánuje společné nákupy techniky pro své resorty vnitra a posílení pohraniční spolupráce. Na jednání se zúčastnili ministři vnitra pěti zemí. Slovensko zastupovala Denisa Saková (Směr-SD), Česko Jan Hamáček, Polsko Mariusz Kamiński, Maďarsko Sándor Pintér a Rakousko Wolfgang Peschorn, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ministryně Saková řekla, že Slovensko se pokusilo o integraci asyrských křesťanů ze Sýrie, ale projekt byl podle ní neúspěšný.

„Ze 150 jich je na Slovensku dnes jen 40,“ informovala. Podle ní i kdyby středoevropské země přijaly migranty, odešli by do západní Evropy. Myslí si, že při problému migrace musí řešit její příčiny, ne důsledky.

Rovněž zdůraznila, že pohraniční spolupráce mezi zeměmi V4 a Rakouskem by měla být posílena. Za jednu z priorit stanovila společné veřejné zakázky techniky pro sousední země. Souhlasili s ní i ostatní ministři. Všechny zúčastněné země preferují brexit s dohodou.

Ministři zdůraznili, že by se Evropská unie (EU) měla zaměřit i na společné sdílení zpravodajských informací se Spojeným královstvím. Britové jsou podle nich klíčovým partnerem v boji proti terorismu.