Poslanec německého Spolkového sněmu vyzval ke stažení jaderných zbraní z území Německa

BERLÍN | Spojené státy (SS) mají stáhnout jaderné zbraně z území SRN, prohlásil novinářům předseda frakce Levice v německém Spolkovém sněmu Dietmar Bartsch po schůzce s předsedou strany Spravedlivé Rusko Sergejem Michajlovičem Mironovem, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nukleární exploze

„Jsme proti tomu, aby americké jaderné zbraně zůstávaly na území Německa, musí být staženy. Otázka amerických vojenských základen je i nadále naléhavá. Většina obyvatel Německa souhlasí s tímto přístupem a s touto pozicí,“ řekl Bartsch.

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní připravil výbor OSN pro odzbrojení, byla schválena Valným shromážděním OSN 12. června 1968 a otevřena k podepsání 1. července 1968 v Moskvě, Washingtonu a Londýně. Smlouva nabyla platnosti 5. března 1970. SSSR ji ratifikoval 24. listopadu 1969.

Smlouvy se účastní 190 států. Mimo smlouvu zůstávají Indie, Pákistán a Izrael. Smlouva je jedním z faktorů zajištění mezinárodní bezpečnosti. Obsahuje závazky států pro nepřipuštění šíření jaderných zbraní a vytvoření širokých možností mírového využití jaderné energie.

V článku 2 Smlouvy se praví, že účastnické země, které nevlastní jaderné zbraně, se zavazují, že nebudou od nikoho přijímat jaderné zbraně nebo jiná jaderná výbušná zařízení, a ani přímou či nepřímou kontrolu nad těmito zbraněmi.

Podle informací médií je v Evropě skladováno asi 150 jednotek taktických jaderných zbraní SS, mj. v Belgii, Německu, Itálii a Nizozemsku.

Reklama: