Pokornému rozebírají jeho „impérium“

Jak jsme se dozvěděli v tomto týdnu z denního tisku (Lidové noviny), je vážně ohrožena pozice donedávného místopředsedy Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR, Radka Pokorného.

Vejce pro Paroubka | reproforo: youtube.com

Radek Pokorný byl mj. i přes tuto pozici jedním z nejvlivnějších advokátů v zemi. Samozřejmě, že jeho poziční výhoda a síla v Rozhodčím soudu byla dána také jeho úzkou vazbou na bývalého premiéra Sobotku. R. Pokorný dělá všechno možné i nemožné pro to, aby si svou pozici u vlivného Rozhodčího soudu zachoval i poté co Sobotka přivedl sociální demokracii k ostudnému pádu a na pokraj katastrofy. Řekněme si otevřeně, že na tom má také R. Pokorný lví podíl, jako jeden z hlavních neformálních poradců B. Sobotky. Vazba těchto chlapců se vytvářela dávno. Již na gymnáziu, posléze na právnické fakultě Masarykovy univerzity. Poté šel Sobotka vlastně rovnou do politiky a stal se v roce 1996 poslancem. Pokorný a spolu s ním časem také chlapci z agentury Bison & Rose všestranně podporovali Sobotkův politický vzestup. Jistě tak činili zcela nezištně…

Pokorný ovšem již záhy zahájil úzkou spolupráci se Zdeňkem Bakalou, která údajně trvá dodnes. Významně mu pomáhal v rámci své advokátské odbornosti se získáním OKD, což se Bakalovi se společníkem i díky Pokornému a jeho vazbě na Sobotku, tehdejšího ministra financí, v roce 2004 skutečně podařilo. Chyby v privatizaci největší důlní společnosti v zemi dělali před Sobotkou a Pokorným i jiní. Zejména ti, kteří připustili ztrátu majority státu v této důlní společnosti.

Sobotka s Pokorným ovšem zanedbali při prodeji minoritního podílu státu v OKD, když odmyslím diskutabilní stránku finanční, především zájmy nájemníků v téměř 44 tisících bytech OKD. Předpokládalo se, že si nájemníci budou moci zakoupit své byty za okasní částky. Z. Bakala také tuto věc veřejně potvrdil. Ale v kupní smlouvě při prodeji minoritního podílu státu v OKD již o nějakých sankcích v případě nedodržení příslibu prodeje nájemníkům není ani slovo. Teď se chlapci – Sobotka s Pokorný – tváří jako by se jich to netýkalo. Ale ono se jich to setsakra týká…

Parlamentní komise ustavená k problematice privatizace OKD předložila nedávno sněmovně zprávu. A já předpokládám, že se státní zastupitelství vzmuží a začne konečně konat a zejména si posvítí na Z. Bakalu, který díky Pokornému a Sobotkovi pronikl do útrob české politiky až až.

Pokud se mluví na Slovensku o Kočnerovi a jeho stycích s politiky, pak Bakala se těmito kontakty dokonce chlubil. Zejména kontakty na K. Schwarzenberga a tedy na TOP 09. Byl štědrým sponzorem ODS před volbami v roce 2010, byl sponzorem Věcí veřejných a rok po sněmovních volbách v roce 2010, kdy se po volbách podařilo ustavit pravicovou vládu, se veřejně chlubil v rozhovoru pro MF Dnes, že to byl on, kdo zabránil tomu, abych se stal premiérem. A samozřejmě prostřednictvím Pokorného měl vliv na Sobotku…

Radek Pokorný má zkrátka dodnes velký vliv, těžko měřitelný, ale zřejmý v Bakalových Hospodářských novinách a také v jejich sesterské televizi DVTV. Jinak kvalifikovaní a kvalitní novináři z těchto dvou médií, bohužel, v rámci autocenzury plně respektují Bakalovy zájmy. Pokorný na stránkách HN zejména spolu se spřátelenými Bisony vždy prosazovali jen takové koně z ČSSD, kteří mají blízko k Sobotkovi a jejich zájmům. Podobný stav se vyvinul i v mediální skupině kam patří TV Seznam (hovoří se o údajném blízkém přátelství kontroverzního investigativního novináře Jiřího Kubíka s Pokorným), dále s deníkem PRÁVO, se serverem Novinky.cz atd.. Také do těchto médií prosazovali k pozitivní prezentaci Bisoni a Pokorný z ČSSD vždy jen lidi blízké této zájmové skupině, formálně v čele se Sobotkou. Řídícími důstojníky byl ovšem v téhle skupině někdo jiný. Byl to Pokorný a byli to Bisoni, zejména pak Růžička, který seděl jako poradce na ministerstvu vnitra u někdejšího ministra Chovance. Určitě se tam nezabýval tím, že by na ministerstvu vnitra jen z jeho oken počítal vrabce v přilehlém parku.

Bohužel, musím konstatovat, že vliv Pokorného trvá i v Hamáčkově ČSSD. To není dobře. Pokud existují kmotři velcí, menší i malí, nutně existuje i systém klientelismu, který dusí každou stranu. To, že se v politice uplatňují zájmy, je něco, s čím se člověk musí smířit. Jde ale o to, vybalancovat zájem veřejný tak, aby naprosto převažoval. A to se v Sobotkově ČSSD nepodařilo.

Celá zájmová skupina Sobotky a Pokorného přivedla ČSSD do současného stavu. To, co může ČSSD ještě osvobodit, je ztráta vlivu lidí jako je Pokorný v ní.

Pokud jde o Rozhodčí soud a ztrátu vlivu v něm, to je jeden z prvních stupňů. Pokud bude státní zastupitelství konat tak, jak má a jak často koná v málo významných případech, i v kauze OKD, může být ohrožena Bakalova a tedy i Pokorného doména v médiích. A to by bylo velmi žádoucí.

Reklama: