FSB zadržela mu-slimácké teroristy, kteří se chystali svrhnout vládu

MOSKVA | Federální služba státní bezpečnosti (FSB) zmařila činnost devíti stoupenců teroristické organizace Hizb ut-Tahrir, která je v Rusku zakázaná. Organizace měla připravovat půdu pro svržení moci a vytvoření takzvaného „světového chalífátu“. Informuje o tom tisková služba FSB.

FSB

„V rámci zvláštní operace na území města Moskva, republiky Tatarstán a Ťumenské oblasti byla zmařena činnost dvou vůdců a sedmi účastníků mezinárodní teroristické organizace Hizb ut-Tahrir,“ píše se ve zprávě, ze které cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dodává se, že v regionech Ruska vytvořili uzavřené teroristické sítě, řešili věci ohledně finančního zabezpečení nezákonné činnosti, šířili teroristickou ideologii mezi obyvateli a verbovali do svých řad místní muslimy.

​„Bylo zjištěno, že členové struktury prováděli protiústavní aktivity, založené na doktríně o vytvoření takzvaného světového chalífátu, na ničení institucí sekulárního státu a zaměřené na svržení násilím současné vlády,“ podotýká se ve zprávě.

Podle zprávy byly u zločinců během zatčení objeveny a odebrány propagandistické materiály, které jsou v Rusku zakázané, komunikační prostředky a elektronická média. Proti zadrženým bylo zahájeno trestní řízení, dodává se v prohlášení.

Hizb ut-Tahrir je islámská politická strana založená v Palestině roku 1953. Aktivně působí v Sýrii, Egyptě, Jordánsku, Tunisku, Kuvajtu, Palestině, Turecku a západní Evropě. Činnost dané organizace je ve většině arabských, východoevropských, asijských států zakázána, stejně jako ve většině států Blízkého východu.

Reklama: