Turecko aktivuje S-400 i přes brutální vyhrožování Spojených států a na dodávce F-35 trvá

ANKARA – WASHINGTON | Turecko pracuje na otázce interakce ruských systémů protivzdušné obrany S-400 a amerických stíhacích letounů páté generace F-35. Uvedl to ministr obrany Turecka Hulusi Akar, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vykládka S-400 v Turecku

„Pracujeme na kompatibilitě F-35 a S-400. Doufám, že toto úsilí přinese pozitivní výsledek. Ankara se nevzdá jednoho ve prospěch druhého. Pokud ani ruské komplexy nebudou moci pracovat paralelně s F-35, najdeme nejvhodnější vzorec činnosti,“ cituje Ankara agenturu Andalolu.

Podle jeho slov pokračuje proces nasazení S-400 na tureckém území a příprava vojenských specialistů v Rusku. Ministr poznamenal, že Ankara nemá v úmyslu znovu přezkoumávat smlouvu ohledně S-400 s Ruskem.

​„Tyto komplexy se ujmou bojové služby. Všechno jde podle plánu. Ať o tom nikdo nepochybuje,“ řekl Akar a dodal, že Turecko provádí nezávislou politiku a při rozhodování nezohledňuje postavení ostatních zemí.

Spojené státy dnes navrhly Turecku, aby „zničily, vrátily, nebo se zbavily“ ruských systémů protivzdušné obrany S-400, uvedl vysoce postavený zástupce amerického ministerstva zahraničí, který dále dodal, že dodávky S-400 jsou nepřijatelné a hrozí sankcemi. Dále uvedl, že doba sankcí není stanovena CAATSA (zákon o odporu nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí, zákon o ekonomickém mezinárodním terorismu).

Rovněž poznamenal, že Ankara má „svobodný výběr manévru“, aby se vrátila k jednacímu stolu. Jako podmínku stanovili vzdaní se systémů Triumf. Podle slov zástupce Spojené státy vůbec nezavřely Turecku cestu k pořízení baterií systémů Patriot, které odpovídají jejich potřebám co do bezpečnosti.

Vůdce SS Donald John Trump se během nedávné návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve Washingtonu nechal slyšet, že věří ve „vyřešení“ situace s nákupem ruských S-400. Během této návštěvy však Erdoğan učinil prohlášení, že Turecko krok zpět neudělá.

​S-400 Triumf je moderní protivzdušný raketový systém středního a dlouhého doletu. Smlouvu o dodávkách protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf do Turecka podepsala společnost Rosoboronexport v Moskvě v dubnu roku 2017. Je to jedna z největších ruských smluv se zeměmi bloku NATO. V rámci této smlouvy dodalo Rusko Turecku čtyři jednotky systému S-400 v částce přibližně 2,5 miliardy dolarů.

Dodávky S-400 způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a Spojenými státy (SS). SS požadovaly, aby se Turecko dohody vzdalo a místo toho koupilo americké raketové komplexy Patriot. V opačném případě Washington nevyloučil možnost odložení, anebo zrušení prodeje stíhacích letounů F-35 Ankaře. Turecko však na takové ústupky přistoupit odmítlo a označilo Američany za zloděje, pokud nedodají již předem zaplacených více jak sto letounů F-35.

Reklama: