Prezident Václav Klaus: Pravda a láska je falešné heslo; havloid Pithart se u toho málem podělal

PRAHA | Institut Václava Klause na svém YouTubu publikoval diskuzi bývalého prezidenta Václava Klause, Petra Pitharta a Zdeňka Jičínského pro Českou televizi v pražské Laterně Magice k výročí 30. let od listopadu 1989. Informuje Sputnik.

„Svět se strašně rychle mění. Já se obávám, že některé technologické změny, včetně příchodu sociálních sítí, je něco, co tomu jednoduchému pojetí svobody je spíše na obtíž. Komplikuje to společenský život, protože normální lidé teď podléhají různým mediálním tlakům. Vytváří se tak nová situace, kdy pojem svobody dostává jiný obsah. Já to nejsem schopný přesně formulovat, protože společnost prochází opravdu v krátké době velmi složitými procesy změn, na které si lidé často zvykají a nevědí, co to všechno bude způsobovat,“ odpověděl Zdeněk Jičínský na otázku moderátorky, zdali je v České republice svoboda pevně zakotvena v institucích a myslích lidí.

Václav Klaus prohlásil, že v současné době vidí ohrožení pro současnou svobodu. Bývalý prezident podotkl, že vydal před několika dny i novou knihu, která je zasvěcena jeho obavám o svobodu v dnešní době.

Václav Klaus (vpravo) s havloidním šmejdem Petrem Pithartem na alkoholikem a lidským odpadem Havlem

„Já cítím výrazná další ohrožení svobody, která s minulým komunismem nemají nic společného. Neschovávejme to za komunismus, dívejme se na nové hrozby, ohrožení naší svobody,“ prohlásil Václav Klaus.

„To je heslo, které nemá smysl, abychom ho analyzovali. Já v něm cítím faleš a prázdnotu. Já jsem se s tímhle heslem nikdy nezvnitřnil. Je to krásné heslíčko, které podle mého zavádí na zcestí a dejme si na něj pozor,“ zmínil bývalý prezident při diskuzi o slavném heslu proneseném Václavem Havlem.

Klaus dodal, že toto heslo nepovažuje za „politické heslo“. Podle jeho názoru se nejedná o výzvu „k něčemu serióznímu“. „Naším cílem bylo nevyhlašovat falešná hesla. Naším cílem bylo budovat systémové základy nového řádu. (…) Schovávat to za taková laciná hesla – já jsem toho nikdy nebyl obdivovatelem,“ řekl Václav Klaus s tím, že nad tímto heslem vždy „zvedal obočí“.

„Pravda a láska je falešné heslo k systémové změně,“ dodal bývalý prezident, ovšem rovněž zmínil, že na něm jako takovém „není nic špatného“.

Petr Pithart vyjádřil, že ho zajímá, proč se ze slov o pravdě a lásce stala nadávka. „Mě zajímá to převalení tohoto pojmu do té nadávky,“ zmínil k diskuzi o Havlově heslu Pithart, který řekl, že sám neví, jak se to stalo.

Reklama: