Vladimir Vladimirovič Putin: Pokusy o přiblížení Severoatlantické aliance k ruským hranicím vyvolávají znepokojení

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin oznámil, že do raketového a jaderného klubu vstupují noví členové, znepokojení podle něj vyvolávají pokusy o přiblížení Severoatlantické aliance (SA) k hranicím Ruska a militarizace vesmíru, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: © Sputnik | Michajl Klimentjev

„Přední strany aktivně zdokonalují útočné zbraně. Dodám, že takzvaný raketový a jaderný klub, jak ve skutečnosti všichni víte, získává nové členy,“ oznámil v pátek Putin, Vladimir Vladimirovič při schůzi Rady bezpečnosti Ruské federace.

Ruský prezident dodal, že vážné znepokojení vyvolává i přibližování vojenské infrastruktury SA k ruským hranicím. Zároveň uvedl, že ani militarizace vesmíru nemůže nechat Rusko v klidu. „Citelným útokem na systém kontroly zbraní bylo vystoupení USA ze smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, k čemuž použily vymyšlenou záminku. Hrozba šíření raket této třídy v různých částech světa ještě více zesílila napětí ve světě,“ uvedl prezident.

Při schůzi Rady bezpečnosti Vladimir Vladimirovič Putin také vytyčil úkoly obranné strategie země na dalších deset let. Ruský prezident vydal příkaz k vývoji státních programů zbraní a rozvoje vojensko-průmyslového komplexu do roku 2033.

„Hlavním úkolem nového období je navyšování kvalitních a kvantitativních charakteristik zbraní a techniky,“ zdůraznil ruský prezident.

K této otázce Putin, Vladimir Vladimirovič dodal, že mluví o nutnosti vytvoření nových modelů vysoce přesných zbraní a prostředků vzdušně-vesmírné obrany. Do nového vývoje mají být zařazeny i prvky umělé inteligence. Mezi priority ruský prezident zařadil i rozšiřování průzkumných a útočných dronů, robotů, laserových a hypersonických systémů a také robotizovaných komplexů pro různé účely na bojišti.

„Našim úkolem v nejbližších deseti letech je pokračování v posilování vývoje vojenského, technického a personálního potenciálu vojenské organizace země,“ uvedl prezident,kdy také uvedl, že se dnes svět sráží s nebezpečnými výzvami a hrozbami, na planetě je hodně faktorů neurčitosti a je vidět posilování konkurence.

Rusko navrhuje státům BRICS, aby zvážily ruské digitální technologie, a je přepraveno na výměnu zkušeností. S touto nabídkou Vladimir Vladimirovič Putin vystoupil při slavnostním ukončení podnikatelského fóra BRICS, které od 13. do 14. listopadu probíhalo v Brazílii.

„Existují dobré možnosti pro rozšíření naší spolupráce také v informatice a telekomunikacích. Rusko navrhuje státům BRICS, aby zvážily naše nové elaboráty, jde o technologie elektronické výměny, vyhledávače, antitivirové softwary, jež jsou na úrovni nejvyšších pokrokových informačních požadavků v oblasti bezpečnosti,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Reklama: