Turecko informovalo o autonomním fungování ruského PVO S-400

ANKARA | Protiletadlové raketové systémy S-400 jsou důležitým nástrojem pro zajištění bezpečnosti Turecka. Budou fungovat v autonomním režimu, prohlásil ministr národní obrany této země Hulusi Akar v interview pro televizní stanici Al Jazeera, jehož fragmenty zveřejnila agentura Anadolu v sobotu 23. listopadu.

Vykládka S-400 v Turecku

Zdůraznil, že rozhodnutí o nákupu ruských zbraní bylo přijato poté, co Spojené státy (SS) odmítly dodávat Turecku systémy Patriot.

„Ruské systémy budou uvedeny do bojové pohotovosti v režimu stand alone systém (autonomní systém). Prohlašujeme od začátku, že S-400 budou fungovat autonomně,“ prohlásil ministr.

Hulusi Akar rovněž varoval, že bude-li Turecku odmítnuto předání amerických stíhacích bombardérů páté generace F-35, prozkoumá Ankara alternativní varianty. „Budeme muset prozkoumat jiné varianty. Tuto skutečnost si musejí uvědomit všechny strany,“ zdůraznil. Recep Tayyip Erdoğan nazval Američany zloději, pokud by letouny nedodali, jelikož Turci je již předem zaplatili.

Dne 22. listopadu na ministerstvu zahraničí SS vyhrožovali Turecku sankcemi kvůli ruským S-400. SS navrhly Turecku, aby zničilo, vrátilo, nebo se zbavilo ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Uvedl to vysoce postavený zástupce amerického ministerstva zahraničí. Text prohlášení byl zveřejněn na webu úřadu.