Írán očekává od Ruska půjčku ve výši dvou miliard dolarů

MOSKVA – TEHERÁN | Írán očekává od Ruské federace půjčku ve výši dvou miliard dolarů na realizaci řady projektů, přičemž při zohlednění dřívějších rozhodnutí by celková půjčka mohla činit zhruba pět miliard dolarů. Řekl to dnes novinářům ruský ministr energetiky Alexandr Valentinovič Novak, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Opravdu přišli s řadou projektů… potřebují rozpočtové a vládní půjčky. Ministerstvo financí RF tuto otázku zvažuje, můžete se obrátit na ministerstvo financí,“ řekl Novak, Alexandr Valentinovič, který je také spolupředsedou rusko-íránské mezivládní komise.

„Přibližně dvě miliardy dolarů, pět miliard – to zohledňuje předchozí rozhodnutí. Říkají, že jim bylo v roce 2015 přislíbeno celkem pět miliard dolarů… Žádají, abychom to dotáhli do pěti miliard dolarů,“ řekl Alexandr Valentinovič Novak. Dále vysvětlil: „Je tam výstavba tepelných elektráren, vodních elektráren, železnice, dodávek vozů metra,“ když komentoval otázku, na které projekty chce Írán využít úvěrové prostředky.

Dne 16. září íránský ministr energetiky Reza Ardakanian oznámil, že mezi ministerstvy financí jeho země a Ruska byly upřesněny formality týkající se půjčky ve výši 1,2 miliardy dolarů. Dodal, že Teherán použije tyto peníze na vybudování elektrárny Sirik v jižním Íránu a stavební práce začnou již za dva měsíce.

Oznámení bylo učiněno necelý měsíc po cestě íránského ministra do Moskvy, aby prodiskutoval energetické otázky s ruskými úřady. Během cesty al-Ardakanian uvedl, že očekávaná ruská půjčka pro elektrárnu Sirik bude brzy poskytnuta.

Reklama: