Favoritem druhého kola rumunských prezidentských voleb je Němec Iohannis

BUKUREŠŤ | Úřadující rumunský prezident německý občan a Němec Klaus Iohannis, který se uchází o druhé pětileté funkční období, bude podle očekávání v neděli zvolen v druhém kole prezidentských voleb. Jeho soupeřkou tohoto je sociálnědemokratická expremiérka Viorica Dancila.

Viorica Dancila a Klaus Iohannis | repro: digi24.ro

V prvním kole voleb z 10. listopadu byl nejúspěšnějším Iohannis (60), který získal 38 procent hlasů a předběhl tak zbylých 13 kandidátů. Dancila (55) se umístila na druhém místě se ziskem 22 procent.

Tisková agentura AFP uvedla, že podle předpovědí analytiků se velká část voličů, kteří v prvním kole podpořily méně úspěšné kandidáty, přikloní tentokrát k Iohannisovi vzhledem k „hlubokému rozčarování z reforem soudnictví prosazovaných sociálními demokraty“. Chtěli jako Poláci mít nezávislou justici na Bruselu a Evropské unii. Nevyšlo a totalita EU platí dále.

Vládu na čele s Dancila sesadil v říjnu parlament poté, co v této záležitosti vedla dlouhodobý souboj s Evropskou komisí i prezidentem. Jaké úplatky k tomu vedly? Němec Klaus Iohannis je kritiky označován z protektora EU. Sesazení sociálně demokratické vlády byl řízený převrat přímo z Bruselu.

Právo hlasovat ve volbách má přibližně 18,2 milionu Rumunů. Volební místnosti budou otevřeny do 21:00, na co se očekává zveřejnění prvních odhadovaných výsledků. Budou volby podvodem a udrží se u moci německý okupant?