Tramvaj proti AIDS 2019

OSTRAVA | Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí své síly a uspořádají ve čtvrtek 28. 11. 2019 při příležitosti World Aids Day sérii akcí.

Tramvaj Stadler nOVA | foto: dpo.cz (DPO)

Lidé se budou moci bezplatně a anonymně otestovat na HIV před obchodním domem Forum Nová Karolina Ostrava, navštívit besedu a dozvědět se více o tématu HIV a AIDS v preventivní tramvaji. Na akcích se podílejí ostravská pobočka Mezinárodní asociace studentů medicíny (IFMSA CZ Ostrava), Česká společnost AIDS pomoc, z.s., ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. (R-R), Zdravotní ústav Ostrava (ZÚ Ostrava) a Záchranný tým ČČK Ostrava (ZT ČČK Ostrava).

Ve čtvrtek 28. listopadu vypraví Dopravní podnik Ostrava a.s. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc „TRADIČNÍ TRAMVAJ PROTI AIDS“. Tramvaj vyjede ve 14:00 ze zastávky Výstaviště a až do 17:00 odpoledne bude jezdit městem po frekventovaných trasách. Cestující budou mít příležitost seznámit se s tématikou, výskytem a způsoby nákazy virem HIV. Zakoupením červené stužky budou moci přispět na prevenci proti šíření HIV/AIDS. V tramvaji budou připraveni odborníci odpovídat na dotazy z veřejnosti. Cestujícím budou rozdávány také preventivní materiály.

Ve stejný čas tzn. mezi 14:00 a 17:00 si budou lidé moci ověřit svůj zdravotní status rychlotestem na HIV před obchodním domem Forum Nová Karolina Ostrava v zaparkované sanitě Záchranného týmu ČČK Ostrava. Testování bude zajišťovat organizace ROZKOŠ bez RIZIKA. Zájemci a zájemkyně si mohou v mobilním testovacím místě ověřit svůj HIV status zdarma a anonymně. Výsledky se dozví do 15 minut od odběru krve z prstu. Součástí tohoto procesu bude i poradenství, motivace k používání kondomů a pravidelnému testování u osob, které zažily rizikový nechráněný styk.

Na tramvaj a testování naváže v centru města v prostorech Filozofické fakulty Ostravské Univerzity (Mlýnská 702/5, Ostrava, místnost G301), od 17:00 beseda s tématem prevence a léčby AIDS v rámci tzv. MediCafé, která je určena nejen pro studenty, ale i širokou veřejnost. Pozvání přijala paní MUDr. Alena Zjevíková, Ph.D., vedoucí lékařka AIDS centra a paní Alena Kloučková, lektorka z Domu Světla České společnosti AIDS pomoc.

Jízdní řád tramvaje proti AIDS – ZDE.

Reklama: