Měli hadi nohy? Nový výzkum vědců může někoho vyděsit

WASHINGTON | Nové nálezy paleontologů v Jižní Americe naznačují, že během prvních 70 milionů let svého vývoje měli hady zadní končetiny. Informoval o tom vědecký časopis Science Advances, na který se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek: pxhere.com | licence: CC0 Public Domain

Vědci se již dlouhou dobu pokoušejí obnovit řetězec evolučních změn, které proměnily ještěrky na hady. Mezi hlavní patří prodloužení těla, ztráta končetin a ohebná lebka. První dvě změny byly zjevně spojeny s přizpůsobením se životu v noře a získání schopností polykat velké úlovky.

Problémy při studiu této skupiny obratlovců jsou spojeny se skutečností, že fosílie starověkých druhů, přechodných stádií mezi ještěrkami a hady, jsou mimořádně vzácné.

Vědci z Argentiny, Spojených států, Kanady a Austrálie hlásí objev osmi lebek a tří fragmentů kostry se zadními končetinami hada Najash rionegrina. Jejich stáří je asi 90 milionů let.

Pro podrobnou analýzu anatomie lebek vědci provedli standardní studii pomocí světelné mikroskopie a také počítačovou tomografii s vysokým rozlišením.

„Hadi, jak víte, nemají končetiny, ale jsou to ještěrky bez nohou,“ uvedl jeden z autorů studie, Alessandro Palci. „To, co opravdu odlišuje hady, je jejich velmi pohyblivá lebka, která jim umožňuje spolknout velké předměty. Po dlouhou dobu nám chyběly podrobné informace o přechodu z relativně tuhé lebky na superpružnou hadí lebku. “

Získaný materiál umožnil vědcům postavit trojrozměrný model lebky druhu Najash a podrobně ji prostudovat. „Najash má nejucelenější zachovanou lebku ze všech prahada, a to přináší spoustu nových informací o tom, jak se vyvíjela hadí hlava. Některé z jeho kloubů jsou již flexibilní, stejně jako to mají moderní hadi, a některé ještě ne, „říká Alessandro Palci.

Nový výzkum umožnil vědcům postavit fylogenetický strom hadů na základě toho, že prvních 70 milionů let jejich vývoje měli hadi malé, ale dokonale tvarované zadní nohy.

„Příklad Najashu ukazuje, že se hadi postupně vyvinuli z ještěrů, jak předpovídal Darwin,“ řekl další autor studie Michael SY Lee. „Ale tyto primitivní hadi s malými nohama nebyli jen přechodným stádiem.“ Byl to velmi úspěšný plán těla, který trval mnoho milionů let a umožnil jeho majiteli existovat jako na pevnině, tak i ve vodním prostředí,“ dodal.

Reklama: