Kim Čong-un nařídil cvičnou dělostřeleckou střelbu

PCHJONGJANG | Předseda Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un v pondělí navštívil jeden z pohraničních ostrovů a nařídil cvičnou dělostřeleckou střelbu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oficiální severokorejské tiskovou agenturu KCNA.

Kim čong-un se směje | foto: Sputnik (© REUTERS / KCNA)

K dělostřeleckému cvičení došlo během Kimovy prověrky vojenské jednotky, působící na malém ostrově Changrin nedaleko námořní hranice s Korejskou republikou.

Jde o první medializovanou Kimova návštěvu příhraničních jednotek odkdy vstoupil loni do jednání se Spojenými státy (SS). Ty však váznou od února, kdy se ve Vietnamu uskutečnil druhý summit předsedy Kim Čong-una s americkým vůdcem Donaldem Johnem Trumpem. Tehdejší setkání skončilo neúspěchem, když americká strana odmítla požadavek na zrušení sankcí výměnou za částečný odklon od jaderných prostředků.

Podle KCNA předseda Kim nařídil dělostřelectvu spustit palbu, aniž jim určil cíl. Korejská agentura napsala, že jednotka plně prokázala své dělostřelecké dovednosti a nejvyššího vůdce potěšila.