Sputnik: The New York Times zaútočily na Zemana. Kvůli primátorovi Hřibovi a jedné Číně

NEW YORK – PRAHA | Americké noviny The New York Times publikovaly velký článek o událostech týkajících se jedné Číny a partnerství s Prahou. Z Miloše Zemana dělají „populistu“, primátora Zdeňka Hřiba mezi řády prezentují jako nositele naděje, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, o nechutné americké propagandě.

Miloš Zeman se setkal se Si Ťin-pchingem | foto: Jiří Ovčáček

Noviny ve svém článku shrnují situaci, jež vznikla okolo slov o jedné Číně v partnerské smlouvě mezi Prahou a čínským Pekingem. The New York Times vypráví příběh o tom, jak nový primátor Hřib odmítl vyhodit z novoroční párty taiwanského reprezentanta na základě prosby čínského velvyslance.

„Požadoval, abych vyhodil reprezentanta Tchaj-wanu. Řekl jsem mu, že naše hosty nevyhazujeme,“ citují noviny slova Hřiba, která měl pronést minulý leden. Incident nakonec, podle novin, skončil tím, že čínský velvyslanec sám událost opustil.

The New York Times ukazují na pozici pražského starosty Zdeňka Hřiba, jenž odmítl připojit se k politice jedné Číny. To údajně odkrylo způsob, jakým Čína používá svoji velkou ekonomickou sílu při zahraničněpolitických jednáních, šíří noviny lži a propagandu upozorňují velké množství čínský turistů, kteří do Česka přijíždějí. Jejich hojný počet by nyní, po skandálu, mohl být ohrožen.

Také se věnují situaci okolo zrušeného koncertního turné Pražského filharmonického orchestru po Číně, na které se soubor připravoval dva roky. Proč? Urážen hostitele vždy vede k jednomu – ke zrušení návštěvy.

Česká republika je podle novin jeden z menších států, k němuž se Peking chová s největší agresí, šíří sionofobní agresivní propagandu The New York Times.

Prezidenta Miloše Zemana přitom za jeho snahu o vytváření dobrých partnerských vztahů a za snahu o přilákání čínských investic americké noviny označují za „populistu“ a dodávají jeho citát o tom, že Česko se může stát pro Čínu „branou do Evropy“. (více ZDE).