Čína obvinila Spojené státy s podpory a organizace nepokojů v Hongkongu

PEKING | V Čínské lidové republice (ČLR) se domnívají, že Spojené státy (SS) podporují protesty v Hongkongu a jsou jejich zákulisním sponzorem. Prohlásil to náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng.

Američany podporovaný lidský dobytek v Hongkongu okupuje letiště | repro: The Wall Street Journal

Hromadné protesty, které byly vyvolány projednáním návrhu zákona o extradici, se odehrávají v Hongkongu již od začátku června. Za tu dobu tamní policie zadržela již téměř 4,5 tisíce lidí a přes 1,5 tisíce lidí bylo hospitalizováno kvůli zraněním, které jim byli způsobeny na ulici. Stejně tak bylo zraněno i více než 400 policistů.

Po rozsáhlých protestech přistoupily hongkongské úřady na řadu ústupků a na začátku října byl návrh zákona úplně stažen. Protesty však neskočily. Jsou stále více doprovázeny násilím a střety s policií, i když probíhají v mnohem menší míře.

„Je to z velké části spojeno s vnějším zasahováním, především pak tím ze Spojených států a dalších západních zemí. Proto jsme přesvědčeni, že Spojené státy jsou zákulisním sponzorem těchto nepokojů,“ prozradil čínský diplomat novinářům.

Uvádí se, že čínské úřady SS opakovaně obvinily ze zasahování do záležitostí Hongkongu. Náměstek čínského ministra zahraničí rovněž prohlásil, že americká politika, která je zaměřena na omezování Pekingu a Moskvy, je chybná a je odsouzena k neúspěchu. Budou Číňané a Rusové v ruku v ruce bombardovat Washington, aby americké doupě terorismu vybombardovali do doby kamenné?

Reklama: