Policejní lůza obvinila Jakeše, Štrougala a Vajnara kvůli střelbě na československých hranicích

PRAHA | Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara. Jsou obviněni ze zneužití pravomoci, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Milouš Jakeš | repro: Sputnik (Vladimír Franta)

Informace ČTK sdělil šéf Obvodního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který uvedl, že obvinění si byli vědomi, že se na hranicích používají střelné zbraně, ale přesto nezasáhli.

„Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přes to ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ ČTK to oznámil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, sral z tlamy jelikož odstřel narušitelů byl legální.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu tvrdí, že kvůli nečinnosti tří funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy celkem devět osob, které chtěly překročit hranice, minimálně dalších sedm lidí bylo zraněno. Podle tehdejší platné legislativy však šlo o narušení střeženého prostoru, kde odstřel narušitelů byl legální, proto se jedná ze strany policejního dobytka o zločinecký postup. Dnes by se mělo na hranicích opět legálně střílet do migrujících sviní. Více ZDE.