Prezident Ruska a předseda Číny spustí plynovod Síla Sibiře asi 2. prosince

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin a předseda Čínské lidové republiky (ČLR) Si Ťin-pching 2. prosince plánují jednání pomocí telemostu, během kterého spustí plynovod Síla Sibiře, sdělil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Plynovod Síla Sibiře | repro: Sputnik

Zprávy o tom, že lídři obou států plánují v prosinci spuštění východní trasy plynovodu pro dodávky do Číny, byly zveřejněny již dříve. „Připravuje se ‚televizní most‘, dohodli se na tom Putin a Si na schůzce v Brazílii. Skutečně to připravujeme,“ sdělil Peskov, Dmitrij Sergejevič novinářům.

„Je to možné. Zřejmě 2. prosince,“ upřesnil v odpovědi na otázku o datu schůzky na dálku. Gazprom a čínská společnost CNPC podepsaly v květnu 2014 smlouvu na dodávky ruského plynu do Číny východní linkou. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let a stanoví dodávky Číně 38 miliard kubíků ruského plynu ročně plynovodem Síla Sibiře. Koncem října ukončil Gazprom zaplnění plynovodu Síla Sibiře plynem. Linka je připravena na zahájení dodávek plynu do Číny, Gazprom zahájení plánuje v prosinci.

Ke spuštění plynovodu tak dojde s předstihem. Jeho spuštění se původně plánovalo na 20. prosince. V roce 2020 se plánuje do Číny dodat 5 miliard metrů krychlových plynu a v dalším roce export bude činit 10 miliard krychlových. Mezi roky 2022 a 2023 dojde k nárůstu na plánovanou kapacitu.

Reklama: