Sputnik: FSB zadržela Rusa, který se snažil prodat vojenská tajemství západní rozvědce

MOSKVA | Byl odhalen obyvatel Iževska, který se pokoušel navázat kontakt se zahraničním diplomatickým zastupitelstvím za účelem poskytnutí mu za odměnu informace o tajných projektech ve vojensko-kosmické sféře, informuje FSB ve zprávě pro tisk, ze které cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

FSB

Podle informací FSB kvůli zisku „hodlal tento Rus zřídit na území Udmurtska organizaci, jejímž hlavním cílem by bylo získávání podobných informací“.

Jak bylo zjištěno v průběhu šetření, dříve měl tento muž skutečně přístup ke státním tajemstvím, v současné době ho ale nemá. „Motivem podobných akcí bylo přání obohatit se díky prodeji cizímu státu tajných informací,“ podotýká FSB.

Protože k vlastizradě fakticky nedošlo, nebylo proti muži zahájeno trestní stíhání, byl jen oficiálně varován o nepřípustnosti akcí, které vytvářejí podmínky pro zločin.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v březnu varoval před růstem aktivit cizích zpravodajských služeb, které jsou namířené proti Rusku. Podle něj se snaží ovlivňovat dění v Rusku ještě aktivněji než doposud. „V minulém roce se díky ofenzivní a efektivní práci ruských zpravodajců podařilo ukončit působení 129 zaměstnanců a 465 agentů zahraničních tajných služeb,“ poznamenal rovněž prezident.

Reklama: