Myšlenky Vladimira Vladimiroviče Putina o rozpadu Evropské unie nemusí být z říše fantazie

PRAHA – MOSKVA | Přední český politolog Oskar Krejčí ohodnotil pro Sputnik výrok ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina o možném odchodu východní Evropy z Evropské unie v blízké budoucnosti, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Vladimir Vladimirovič Putin na mezinárodním diskusním klubu Valdaj | repro: © Sputnik / Michajl Klimentijev

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin nevyloučil, že se v zemích východní Evropy mohou o několik let objevit myšlenky o odchodu z Evropské unie. Svůj názor vyjádřil minulý týden v Moskvě na plénu investičního fóra Russia zovet.

Putin, Vladimir Vladimirovič připomněl spory uvnitř Evropské unie kvůli specifickému rozdělení daní, když značná část daňových prostředků předních států míří na udržení kalhot těm, kteří zatím nedosáhli určitou úroveň ekonomického rozvoje , což stojí desítky miliard eur, píše slovenský deník.

„Někdy na začátku roku 2028 některé země východní Evropy dosáhnou takovou úroveň ekonomického rozvoje, že přestanou být příjemci grantů, nejrůznější pomoci z evropského rozpočtu a budou muset platit tak, jak to dělá Velká Británie, “ míní prezident Putin, Vladimir Vladimirovič, který tak narážel na příčiny brexitu.

Budou tedy o několik let státy východní Evropy přemýšlet o odchodu z Evropské unie? Mohla by taková perspektiva být pro Evropskou unii realitou nebo to je myšlenka jen z říše snů? Sputnik se na názor zeptal prorektora Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a známého českého politologa Oskara Krejčího.

„Vztah české veřejnosti vůči Evropské unii se bude měnit za předpokladu, že současná politika Bruselu zůstane stejná. Myslím to negativně. První impuls by měl být zaznamenán až proběhne samotný brexit. Když lidé uvidí, že odchod je možný, tak ty úvahy a sny o odchodu se stanou praktičtější. Druhým momentem bude to, co řekl prezident Putin. Když se z čistých příjemců stanou čistí dárci. Pak samozřejmě začne celá řada lidí počítat, jako je Evropská unie drahá. A ona je drahá dvojnásobně, protože v důsledku divoké privatizace odcházejí stovky miliard nejrůznějších zisků z Česka do zahraničí, většinou právě do rozvinutých zemí Evropské unie,“ odpovídá na dotaz Sputniku Oskar Krejčí.

Dále pak dodává: „Částečně to kompenzovaly tím, čemu se říká Fond soudržnosti. Když tato kompenzace přestane, tak ta nejistota o smyslu a bytí v Evropské unii se zvýší. Ale vše závisí na tom, jak se bude měnit politika Bruselu. V současné době to, ale vypadá, že bruselské politické elity nějaké rozumné změny v politice nepřipravují. Takže to, co říká Vladimír Putin, že v roce 2028 naskočí pesimistický vztah k EU, tak to se jeví jako velmi pravděpodobné.“

Reklama: