Srbsko a Čína uskutečnily společné protiteroristické cvičení

BĚLEHRAD | Srbské a čínské bezpečnostní složky se ve čtvrtek zúčastnili společných protiteroristických cvičeních v Srbsku. Jde o známku narůstajícího vlivu Pekingu v tomto nestálém regionu, uvedla agentura AP.

Srbsko a Čína uskutečnily společné protiteroristické cvičení

Na cvičeních v prostorách Čínou vlastněné ocelárny nedaleko Bělehradu se podílely speciální policejní jednotky z obou zemí. Cvičení se konala jako součást bezpečnostní dohody podepsané oběma zeměmi v tomto roce. Zřejmě šlo o první takové cvičení s účastí čínských speciálních jednotek v evropské zemi.

„Učíme se od těch, co jsou větší, silnější, kteří mají jiné zkušenosti,“ uvedl srbský ministr vnitra Nebojsa Stefanovič. „Chceme pokračovat a očekávám, že brzy si vyměníme takové zkušenosti v Číně,“ dodal.

Součástí bezpečnostní dohody s Čínou jsou také společné policejní pěší hlídky ve třech srbských městech, oficiálně s cílem pomoci stoupajícímu počtu čínských turistů v zemi, a instalování stovek kamer v Bělehradě určených k rozpoznávání obličeje a vyrobených firmou Huawei.

Čína investovala miliardy dolarů do Srbska v rámci svého projektu novodobé Hedvábné cesty. Rusko posiluje srbskou armádu vojenskými letadly, tanky a jinými zbraněmi.