V Srbsku odhalili chorvatskou špionážní síť

BĚLEHRAD | V Srbsku jak by se pytel roztrhl se špionážními kauzami. Před nedávnem se bezpečnostní služby zajímaly o podezřelé kamarádství dvou představitelů ruských a srbských tajných služeb a o tašku s penězi, kterou Rus předal svému srbskému příteli. Připomíná slovenský konzervativní deník HladnéSprávy.sk.

Ilustrace

Nyní slovenský deník informuje, že nejnovější srbské bezpečnostní síly odhalily chorvatskou špionážní síť, do které se zapletli vysocí zaměstnanci domácího ministerstva vnitra.

Bezpečnostně-informační agentura – BIA (Bezbednosno-informativní Agencija – BIA) obvinila Nikolu Kajkiće a Dražena Leticia ze špionáže ve prospěch Chorvatska.

Jak uvádějí srbské média, bývalého zaměstnance ministerstva vnitra Dražena Leticia a bývalého chorvatského vysoce postaveného policistu Nikolu Kajkiće podezírají z toho, že na území Srbska sbírali špionážní informace a pracovali na objednávku chorvatských bezpečnostních sil a politických struktur.

Podle informací srbských novinářů byl Dražen Leticia jedním z členů sítě vytvořené z občanů Srbska, kterou vybudoval chorvatský občan, 46-letý Nikola Kajkić, inspektor Úřadu pro terorismus a extremismus Policejního ředitelství Vukovarsko-Sremska regionu a předseda Národních odborů policie Chorvatska.

V období, kdy měl nejintenzivnější kontakty s Leticiem, Kajkić velel týmu pro vyšetřování vojenských zločinů, vytvořenému ministerstvem vnitra Chorvatska, Státní prokuraturou Chorvatska a Agenturou pro bezpečnost a rozvědku (SOA). Tým pro vyšetřování vojenských zločinů vyšetřoval zločiny spáchané proti občanům Chorvatska během války v bývalé Jugoslávii. Dražena Leticia zatkli 13. července tohoto roku, kdy se pokoušel propašovat kontraband 600 kg kokainu za částku přibližně 180 milionů eur z Uruguaye do Švýcarska.