Syrský cestovatel jede do Moskvy na koni, aby jej daroval Vladimirovi Vladimiroviči Putinovi

DAMAŠEK | Slavný syrský cestovatel Adnan Azzam jede na koni z Damašku do Moskvy už sedm měsíců, aby poděkoval ruskému lidu za podporu Sýrie během války a daroval prezidentovi Vladimirovi Vladimiroviči Putinovi na znak vděčnosti arabského plnokrevníka.

Adnan Azzam na cestě do Moskvy

Podle Azzama, který v sobotu dorazil do Rostova na Donu, bylo na úrovni syrského prezidenta Bašára Háfize al-Asada přijato rozhodnutí uspořádat akci vděčnosti „mír v Sýrii díky Rusku“. V dubnu tohoto roku se cestovatel vydal na cestu z Damašku do Moskvy přes Bagdád a Teherán, tedy do zemí, které během války podporovaly Sýrii.

„Už jsem na koni najezdil skoro 6 tisíc kilometrů. Navštívil jsem především Bagdád, Teherán, v Rusku Dagestán a Čečensko. Po Rosotovu na Donu bude následovat Voroněž a myslím, že 15. ledna příštího roku budu v Moskvě,“ řekl Azzam.

Dále povyprávěl o tom, že jeho cesta není snadná. „Když jsem projížděl Íránem, bylo tam velmi teplo, na teploměru to ukazovalo 55 stupňů… V Rusku je teď už zase docela zima,“ řekl Azzam. Nelehké je to dle jeho slov i z hlediska jazykové bariéry a také s hledáním noclehu. Spát může u pohostinných hostitelů, kteří ho pouští i do domu, ale někdy také na ulici. Přijímají ho ale dobře téměř všude.

„Dělám všechno možné, abych se dostal do Moskvy s hlavním cílem. Jménem Syřanů poděkovat národu, který stál vedle nás během války, a dát prezidentovi Putinovi pro nás ten nejcennější dárek – arabského koně.

Vysvětlil, že kůň je pro Syřany symbolem vítězství. Po dokončení své mise se plánuje cestovatel vrátit zpět do Sýrie a začít upravovat dokumentární film. Snímky, které použije do filmu, natáčí během celé své cesty. Tato cesta není pro Azzama první. Před třiceti lety jel na koni ze Sýrie do Spojených států, kde se setkal s prezidentem Ronaldem Reaganem.

Reklama: