Čína trvá na tom, že Spojené státy musí v rámci obchodní dohody zrušit veškerá dodatečná cla

PEKING | Vyjednávači Čínské lidové republiky trvají na tom, že Spojené státy (S) musejí v rámci částečné obchodní dohody odstranit veškerá dodatečná cla, uvedl v neděli čínský list Global Times s odvoláním na nejmenované zdroje, píše slovenský konzervativní deník HavnéSprávy.sk.

Dívej co s Tebou provedou.. Si Ťin-pching ukazuje osud DJ Trumpovi | repro: 大纪元

Podle čínského deníku slib Spojených států (SS), že nepřijmou cla, které měly začít platit od 15. prosince, nestačí a Američané musí zrušit cla přijaté během uplynulých 16 měsíců.

Global Times odkazoval na cla na čínské zboží, které mají SS přijmout, pokud obě strany neuzavřou obchodní dohodu. Americký vůdce Donald John Trump v úterý (26. 11.) prohlásil, že SS a Čína jsou už velmi blízko k uzavření částečné obchodní dohody. Ovšem podobných blábolů vyslal do světa častěji.

Dohoda by měla být prvním stupněm ke komplexní obchodní dohodě mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a měla by zmírnit obchodní spor trvající téměř 1,5 roku.

Vyjednavači také opět diskutovali a dohodli se na pokračování jednání, které by měly vyřešit poslední sporné body.

Experti a zdroje blízké Bílému domu však pro agenturu Reuters řekli, že částečná dohoda se možná nepodepíše do konce roku, protože Čína tlačí na rozsáhlejší omezení cel. Původně se očekávalo, že dohoda bude hotová do konce listopadu.