Francie vyzvala SS, aby přestaly vnucovat zbraně zemím SA

PAŘÍŽ | Spojené státy (SS) by neměly zavazovat členské státy Severoatlantické aliance (SA), aby si od nich kupovaly jejich zbraně. Uvedla to francouzská ministryně obrany Florence Parly v rozhovoru pro Journal du Dimanche. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vlajka vrahů v plamenech

„Nemůžeme dovolit, aby se pod tlakem Washingtonu změnil pátý článek Charty Severoatlantické aliance, který zavazuje členy Aliance dodržovat solidaritu, na článek F-35, který by je nutil kupovat americké zbraně,“ sdělila ministryně Parly.

Ministryně přiznala, že Spojené státy jsou důležitým aktérem SA a zdůraznila, že americký vůdce Donald John Trump sám vyzývá evropské země, aby převzaly odpovědnost za svou bezpečnost.

Kromě toho poznamenala, že Evropa zatím nemá vojenské mechanismy, které by odpovídaly její hospodářské a politické moci. Podle jejího názoru není budování nezávislé suverénní pozice rychlým procesem. To by však nemělo stavět členy Evropské unie před výběrem mezi suverenitou Evropy a Severoatlantickou aliancí. Právě naopak by měli členové upevňovat jeden druhého. Dále Parly uvedla, že zajištění bezpečnosti v Evropě není možné bez udržování dialogu s Ruskem.

Francouzský prezident Macron se nechal na začátku listopadu slyšet, že SA ztratilo v rámci Aliance koordinaci a označil to jako mozkovou smrt. „To, co nyní zažíváme, je mozková smrt Severoatlantické aliance. Nemáme koordinaci strategických rozhodnutí mezi Spojenými státy a jejími spojenci v Alianci. Vidíme nekoordinované agresivní činy ze strany ještě jednoho člena Severoatlantické aliance, a to Turecka, v oblasti našich zájmů,“ citovala publikace The Economist jeho slova.