Írán zahájil masovou výrobu raket s plochou dráhou letu pro své ponorky

TEHERÁN | Írán zahájil masovou výrobu nových řízených raket s plochou dráhou letu pro své ponorky. Pověděl o tom v sobotu velitel námořnictva Íránu kontradmirál Hossein Khanzadi. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle Khanzadiho jde o rakety projektu Jask-2, které byly vyvinuty íránským ozbrojeným průmyslem. Nové rakety se mají rozmísťovat na ponorkách země a jejich dosah má být v budoucnu výrazně zlepšen, což umožní zasáhnout cíle na velké vzdálenosti.

Kontradmirál neuvedl specifikace nových raket, ale označil je za „skutečné překvapení pro nepřítele“ s tím, že se pracuje i na dalším projektu – Jask-3.

V sobotu během výstavy obranného průmyslu v Teheránu Írán představil další novinky v oblasti námořních zbraní. Jde o námořní dron vertikálního vzletu a přistání Pelican-2, který je určen pro hlídkové průzkumné mise a může nouzově přistát i na vodní hladině, a rovněž jde o inerciální navigační systém pro detekci a navigaci ponorek pod vodou, kde konvenční systém GPS nefunguje.

Khanzadi také informoval o nadcházejících mořských manévrech, které má země uspořádat společně s Ruskem a Čínou. Cvičení se budou konat od 22. prosince do 20. ledna v severní časti Indického oceánu.

Reklama: