Nakolik vyjde nová ruská letadlová loď?

MOSKVA | Nová ruská letadlová loď bude mít výtlak 70 tisíc tun, náklady na její vývoj a výstavbu se odhadují na 300-400 miliard rublů (cca 130 miliard korun), sdělil Sputniku zdroj z obranného průmyslu.

Model nové ruské letadlové lodě

Ruské vojenské námořnictvo má zatím pouze jeden letadlový křižník Admiral Kuzněcov o výtlaku 59 tisíc tun, který dnes probíhá opravou.

„Na posledních poradách zástupců průmyslu a velení námořnictva jsme dospěli k společnému názoru, že optimální výtlak nové ruské letadlové lodi má činit 65 000 až 70 000 tun,“ upřesnil zdroj.

Poznamenal přitom, že prostředky na vývoj a výstavbu nebyly zahrnuty do platného státního programu zbrojení (2018-2027).

Zdroj agentury dodal, že ministerstvo obrany zatím nepřijalo rozhodnutí, která koncepce z navržených konstrukční kanceláří vytvoří základ nové letadlové lodě.

Podle jeho slov existuje několik dalších návrhů, včetně letadlové lodi Lamantin prezentované v roce 2019 na mezinárodní vojenské námořnické výstavě Něvskou konstrukční kanceláří. Tato loď o výtlaku 80-90 tisíc tun pojme na 60 různých letounů a 6-10 dronů.

Také Krylovské vědecké středisko vyvinulo projekt letadlové lodi Štorm (Bouřka) o výtlaku 80-90 tisíc tun a délce 300 metrů. Na této lodi se dá umístit až 90 letounů, včetně nepilotovaných.

Ruské vojenské velení nejednou mluvilo o potřebě nové letadlové lodi, ale bude-li toto rozhodnutí schváleno, může být ztělesněno po splnění nynějšího státního programu zbrojení na léta 2018-2027.

Stavební technologie mají být vyzkoušeny při výstavbě dvou univerzálních výsadkových lodí (domácí analog Mistralů), jejichž výstavba má být zahájena v roce 2020 v podniku Zaliv v Kerči.