Čínská lidová republika zavedla sankce vůči Spojeným státům

PEKING | Čínská lidová republika (ČLR) po přijetí zákona ve Spojených státech (SS) ohledně Hongkongu zavádí sankce proti řadě nevládním americkým organizacím, mezi které zařadila například i Human Rights Watch. O sankcích informuje zástupkyně Ministerstva zahraničí Číny Chua Čchun-jing píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

Čínská diplomatka Chua Čchun-jing ve svém prohlášení uvedla, že Čínská lidová republika reaguje na zákon o ochraně lidských práv a demokracie v Hongkongu, který SS přijaly minulý týden, který však brutálně narušuje suverenitu ČLR a diplomatický protokol, jako i pohrdá mezinárodním právem svrchovanosti.

„Nedávno ve Spojených státech přijali zákon o ochraně lidských práv a demokracie v Hongkongu, přičemž ignorovali protesty Číny. Je to vážné porušení mezinárodních práv a základních norem mezinárodních vztahů a také zásahem do vnitřních záležitostí Čínské lidové republiky, Peking v tomto případě vyjádřil rozhodný protest. V reakci Čína rozhodla o zavedení sankcí vůči řadě amerických nevládních organizací, včetně NDI, HRW, Freedom House,“ oznámila diplomatka.

Američany podporovaný lidská dobytek v Hongkongu okupuje letiště | repro: The Wall Street Journal

Diplomatka také uvedla, že Čína pozastavila projednávání žádostí, ve kterých SS požadují, aby americké námořnictvo a letectvo mohlo navštívit Hongkong. „Vláda Číny rozhodla o pozastavení projednávání žádostí Spojených států na návštěvu Hongkongu americkými vojenskými loděmi a letadly,“ uvedla. Při odpovědi na upřesňující otázku o tom, kdy Peking obnoví projednávání zmíněných žádostí, Chua Čchun-jing uvedla, že všechno záleží na dalších krocích Spojených států.

Vůdce SS Donald John Trump ve čtvrtek podepsal zákon o ochraně lidských práv a demokracie v Hongkongu a také zákon o zákazu dodávek do tohoto speciálního administrativního regionu ČLR určité policejní výzbroje, praví se v jeho prohlášení zveřejněném ve čtvrtek: „Podepsal jsem tyto zákony z respektu vůči prezidentu Si (Ťin-pchingovi), Číně a lidu Hongkongu. Děláme to v naději, že lídři a zástupci Číny a Hongkongu dokážou v klidu urovnat své rozpory, což bude mít za následek trvalý mír a prosperitu pro všechny,“ prohlásil Trump, když se přiznal, že spáchal další akt mezinárodního terorismu a vměšování do věci svrchované země.

Chua Čchun-jing | foto: czech.cri.cn