Skupina českých poslanců spáchala vlastizradu a prosí Spojené státy o zavedení cenzury v České republice

PRAHA | „Novodobý zvací dopis. Žádost o omezení svobody slova…“ tak označili mediální experti o Pražskou výzvu k informační odpovědnosti, kdy takto skupina vlastizrádců maskuje novodobou cenzuru. O nechutném jednání lidského odpadu v politice informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na fotografii lidský odpad v politice | repro: facebook

Mediální experti Vadim Petrov a Petr Štěpánek se vyjádřili k iniciativě několika poslanců různých politických stran nazvané Pražská výzva k informační odpovědnosti. Padla slova o novém „zvacím dopisu,“ kdy takto narážeí na dopis, co poslali komunisté odstavení od moci Pražským jarem a vynutili si invazi spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy a okupaci ČSSR.

„Dopis kongresu USA… Prý novodobý zvací dopis, dopis 99 Pragovaku, žádost o zásah, omezení svobody slova a projevu, zavést regulaci… Co si o tom myslíte?“ napsal na svých sociálních sítích člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov.Svůj komentář k výzvě, aby američtí zákonodárci zasáhli do činnosti velkých společnostní jako Facebook či Google okomentoval také bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Petr Štěpánek. Podle jeho názoru se politici dovolávají omezování svobody slova.

„Dobře si ty zoufalce prohlédněte. Odleva: Bartošek za KDU-ČSL, Bžoch za ANO, Žáček za ODS, Lipavský za Piráty, Langšádlová za Topku, Farský za STAN, Veselý za ČSSD. Píšou americkému kongresu kvůli svobodě slova. Prý aby něco udělal s Facebookem a dalšími sociálními sítěmi. Ale nenechte se mýlit, nevolají po svobodě slova, dovolávají se pravého opaku. Chtějí ještě větší regulaci. Chtějí, aby někdo, nejspíš nějaký nový Velký Bratr, rozhodoval, co je správné a co ne, chtějí, aby někdo cenzuroval a mazal nevhodné příspěvky. Až sem jsme to 30 let po sametu dopracovali. Parlament většinově okupují politické síly, kterým nejvíc vadí svoboda. Zapamatujme si je! A hlavně si na tyhle hrobaře svobody vzpomeňme u volebních uren. Tudy cesta opravdu nevede!“ prohlásil Štěpánek na svém Facebooku.

Chtějí cenzuru!

Jaroslav Foldyna | foto: skromach.cz

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna se na svých sociálních sítích vysmál iniciativě některých poslanců adresované americkým zákonodárcům s názvem Pražská výzva k informační odpovědnosti. Ti požadují, aby Američané zasáhli vůči velkým společnostem jako Facebook či Google, aby bylo možné „zamezit šíření dezinformací“.

„Čeští poslanci píší americkým poslancům, že chtějí cenzuru. Před tím psali do Moskvy, teď do Washingtonu,“ napsal na svém Twitteru Foldyna.

Vyjádřil názor, že iniciativě českých poslanců se američtí zákonodárci vysmějí podobně, jako se v minulosti musel smát lídr SSSR Leonid Brežněv.

„Myslím, že i ten Brežněv se musel někdy smát, co mu tenkrát psali. Stejně tak to asi bude dnes ve Washingtonu,“ dodal poslanec ČSSD.

Do SS míří druhý dopis. Zlikviduje Langšádlovou a spol.?

Kongres v SS

Skupina českých poslanců zveřejnila dopis směřovaný k zákonodárcům USA. Odmítají v něm stanoviska takzvané Pražské výzvy k informační odpovědnosti, pod kterou je podepsána poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová spolu s několika jejími kolegy.

„Vážené členky, vážení členové Kongresu Spojených státu amerických, v souvislosti se snahou některých poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dosáhnout, Vaším prostřednictvím a za účelem omezení svobody slova, regulace společností Facebook, Twitter a Google, dovolujeme si obrátit se na Vás, jako na představitele země, ve které uvedené společnosti sídlí, a která právě svobodu slova vnímá jako jednu ze svých základních hodnot. Rádi bychom vyjádřili naše přesvědčení, že zmínění politici nemluví jménem většiny občanů České republiky a že u členů Kongresu Spojených států amerických nenajde snaha o zavedení cenzury, ať už je nazývána ‚změnou algoritmů‘, či jakkoli jinak, pochopení,“ stojí v dopise, pod kterým je podepsán Jaroslav Foldyna, Antonín Staňek, Lubomír Volný, Marian Bojko, Ivana Nevludová a Andrea Brzobohatá.

Podle názoru autorů dopisu iniciátoři „Pražské výzvy k informační odpovědnosti“ nechápou samu podstatu demokracie, kterou je soutěž myšlenek, a z toho důvodu musí přirozeně znamenat i svobodu slova. A to včetně možnosti lhát.

„Mnozí lidé se stále nemohou smířit s faktem, že demokracie znamená svobodnou soutěž myšlení, a proto musí znamenat také svobodu slova. Nechápou, či nechtějí pochopit, že v takovém prostředí nutně nastávají situace, kdy se spolu střetávají zcela rozdílné názory, jejichž nositelé by je měli obhajovat v diskusi a nikoli zakazovat obhajovat postoje svých oponentů. Tito lidé nechtějí akceptovat, že pouze svobodná výměna názorů může diskutované téma posunout dál, což však obyčejně znamená pouze dál do dalšího střetu, a že tímto způsobem dochází v demokratické společnosti k neustálé soutěži myšlenek a idejí, jejímž výsledkem je nejvyšší míra svobody a prosperity, jakou doposud lidstvo poznalo,“ píší čeští zákonodárci.

Autoři druhého dopisu odmítající iniciativu Heleny Langšádlové a spol. označují Pražskou výzvu k informační odpovědnosti za pokus o znovuzavedení totality. Podle názoru autorů druhého dopisu jsou rizika spojená s likvidací svobody daleko vyšší, než rizika, která sebou přináší svoboda slova.

Svoboda slova údajně poskytuje i možnost lhát. Stejně tak ale i umožňuje lži aktivně vyvracet a nevěřit jim. Útok na svobodu slova považuje Foldyna a jeho kolegové za opovrhování člověkem.

„Úsilí o zavedení cenzury nelze považovat za nic jiného, než za snahu o zavedení totality, tedy režimu, se kterým má naše země tragické zkušenosti. Je pravdou, že svoboda slova přináší mnohá rizika, avšak máme ověřeno, že likvidace svobody slova přináší rizika nesrovnatelně vyšší. I když se nám to jistě nemusí líbit, tak svoboda slova, aby byla skutečná, musí dávat i svobodu lhát. Svoboda slova však také dává svobodu lžím nevěřit a možnost vyvracet je. Svoboda slova je odrazem víry v člověka, jako svéprávné bytosti s vlastní důstojností a obdařenou rozumem, zatímco útoky na svobodu slova jsou odrazem opovrhování člověkem. Svoboda slova znamená nepřipustit vládu majitelů jedné, jediné pravdy, protože pohled do historie ukazuje, že až příliš často se taková pravda nakonec ukázala omylem, či lží. Stejně, jako je svobodná diskuse podstatou vědeckého bádání, či filozofie, tak musí zůstat i podstatou demokracie, protože ta se bez svobody slova stane tyranií.,“ píší Jaroslav Foldyna, Antonín Staňek, Lubomír Volný, Marian Bojko, Ivana Nevludová a Andrea Brzobohatá.

Autoři v závěru dopisu vyzvali zákonodárce Spojených států amerických k tomu, aby nenaslouchali těm, kdo neusilují o zachování demokracie a svobody.


Pražská výzva k informační odpovědnosti
Skupina členů českého parlamentu včera informovala o přípravě apelu na americké zákonodárce pomocí Pražské výzvy k informační odpovědnosti. Informovali o tom na tiskové konferenci. Té se účastnilo několik poslanců z různých politických stran. Byli jimi poslanci Helena Langšádlová (TOP09), Jan Lipavský (Piráti), Jaroslav Bžoch (ANO), Pavel Žáček (ODS), Ondřej Veselý (ČSSD), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Jan Farský (STAN).
„To, co nás spojuje, je náš zájem a naše starost o budoucí demokratický vývoj. (…) Rozhodli jsme se napsat dopis kolegům z amerického kongresu. My se dlouhodobě zabýváme hybridními hrozbami a mezi ně patří i dezinformace. Dezinformace, které rozkládají západní demokratické společnosti EU a NATO, se velmi často šíří přes sociální sítě, přes platformy, které jsou ve vlastnictví amerických firem. Právě proto se obracíme na kolegy z amerického kongresu s apelem, aby působili na tyto firmy, což je především Facebook, Google, Twitter… Aby se (firmy – red.) chovaly zodpovědněji. My rozhodně nechceme usilovat o žádnou cenzuru. Ale v tuto chvíli jsou algoritmy těchto firem nastaveny tak, že přímo podporují šíření dezinformací. Tomu my chceme zabránit,“ řekla během prezentace Helena Langšádlová.
„Sociální sítě slouží k šíření dezinformací a k šíření propagandy,“ prohlásil Jan Bartošek a dodal, že „bychom měli postupovat spolu s našimi spojenci“. „Je naprosto nepřijatelné, aby se přenášel ruský nebo čínský model nesvobody do našeho prostoru,“ doplnil poslanec Bartošek.
Langšádlová na konci tiskové konference dodala, že věří, že „tento boj vyhrají“.

Reklama: