Trikolóra v průzkumech raketově roste. Volby by vyhrálo ANO. ČSSD, TOP09 a STAN mimo Sněmovnu?

PRAHA | Ačkoli hnutí ANO oproti měření, které realizovala společnost SANEP letos na jaře, mírně oslabilo, i v současné době je jednoznačným favoritem voleb do Poslanecké sněmovny ČR. Opravdový raketový nárůst zažívá hnutí Trikolóra, kterou založil poslanec Václav Klaus po svém vyloučení z ODS. Oproti tomu v ČSSD, TOP 09 a STANu musí mít v kaťatech, jelikož by se vůbec nemuseli dostat do Poslanecké sněmovny.

Ochočí si Václav Klaus i Babiše?

Strana premiéra Andreje Babiše hnutí ANO 2011 se aktuálně těší přízni 29,2% voličů. Zajímavým faktem je, že voličskou přízeň neovlivnily ani nedávné demonstrace, které se konaly v souvislosti s oslavami 30. výročí „Sametové revoluce“. Tato skutečnost je dána nejspíše tím, že to ve své podstatě nebyl „hlas lidu“ demonstrující proti vládě Andreje Babiše, jako spíše shromáždění hlasů příznivců opozičních stran.

Na druhém místě se s 10,8% voličské podpory umístila Občanská demokratická strana, která však zažívá propad voličské přízně nejen díky odchodu Václava Klause ml. a založení jeho nového politického subjektu Trikolóra, ale také kvůli tématům a především způsobům, kterými se předseda strany ODS Petr Fiala snaží oslovit své voliče.

Preference listopad 2019 (SANEP)

Na třetím místě se umístila Česká pirátská strana, která dlouhodobě těžila ze ztráty voličského elektorátu občanských demokratů. Lze konstatovat, že Piráti v současné době čelí dosud největšímu propadu přízně voličů.

Podle analytiků společnosti SANEP může stát za tímto příkrým propadem voličské podpory nejen působení pražského primátora Zdeňka Hřiba, ale i neustálé vnitrostranické neshody a mediální kauzy. V listopadu by Piráty pod vedením předsedy Ivana Bartoše volilo pouhých 8,9% voličů.

Čtvrté místo obsadila SPD pod vedením Tomia Okamury. Stranu přímé demokracie by v současné době volilo 7,8% voličů.

Největší nárůst volebních preferencí zaznamenala nově vzniklá strana založená Václavem Klausem ml. Trikolóra. Ta by dnes získala hlasy rovných 7% voličů a byla by tak pátou nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně ČR.

Na fotografii lidský odpad v politice

Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostala KSČM se ziskem 6,4% hlasů, a dále KDU-ČSL a ČSSD. Tyto dvě strany se však ociltly na hraně volitelnosti. Lidovce by v současné době volilo 5,5% voličů, sociální demokraty pak pouhých 5,2% voličů.

Pod pětiprocentní hranicí, a tedy před branami Poslanecké sněmovny, by v listopadu zůstala TOP 09 (4,5%) a hnutí STAN (4%).