Na odéesáka z Řeporyjí hoďte síť!

Příslušníky takzvané Ruské osvobozenecké armády, kteří pod velením generála Andreje Vlasova za války bojovali po boku Němců proti sovětským jednotkám a páchali válečné zločiny, historie považuje za zrádce a kolaboranty.

Jiří Kobza

My v politickém hnutí SPD se jasně distancujeme od jakékoliv podpory pochybné rehabilitace generála Andreje Vlasova a akcí, které v tomto směru podniká očividně zmatený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). V pražských Řeporyjích má vyrůst pomník vlasovcům.

Proti jeho záměru se ohradilo již ruské velvyslanectví i samotné Rusko. Pomník bude řešit místní zastupitelstvo na svém nejbližším zasedání. Novotný minulou středu dorazil v multikáře k ruské ambasádě v Praze, aby tam odevzdal dopis, který adresoval prezidentovi Vladimiru Putinovi.

V něm tvrdí, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama a že o tom s Ruskem diskutovat nebude. V této souvislosti zastáváme názor, že toto jednání jednoznačně poškozuje vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací.

Příslušníky takzvané Ruské osvobozenecké armády, kteří pod velením generála Andreje Vlasova za války bojovali po boku Němců proti sovětským jednotkám a páchali válečné zločiny, historie považuje za zrádce a kolaboranty. Jejich činnost byla následně zaslouženě odsouzena během Norimberského procesu.

Stejně tak se distancujeme od plánovaného přesunu pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, organizovanému starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem (TOP 09).

Reklama: