Rusko vytvoří radiolokační prostor na ochranu před raketami s plochou dráhou letu

MOSKVA | Podél ruských hranic má být vytvořen celistvý radiolokační prostor, který umožní včas zaznamenat odpálení raket s plochou dráhou letu, lety vojenských letadel a další cíle ve vzduchu, informovalo Ministerstvo obrany RF.

Ilustrační snímek | foto: sputnik

V Rusku dnes mají celistvý radiolokační prostor varování před raketovým útokem. Systém se skládá z radarů typu Voroněž, jež umožňují sledovat odpálení balistických raket. nformuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nový radiolokační systém bude podle Ministerstva obrany RF analogický. Má se skládat ze zahorizontálních radarů typu Kontejner, z nichž první byl uveden do provozu minulou neděli. Další radar tohoto typu má chránit Arktidu.

Nový radar je testován od 1. prosince 2018. Dálka detekce je zajištěna zachycením radiového signálu odraženého od ionosféry.

Hlavní konstruktér Kontejneru Michail Petrov sdělil, že nový radar dokáže objevit stealth letouny ve vzdálenosti tři tisíce kilometrů. Dodal, že jedním z nejsložitějších úkolů radaru při zpracování signálu je zjištění takových cílů jako bombardéry, rakety s plochou dráhou letu nebo palubní letectvo na pozadí zemského povrchu a rušení.

Nový radarový systém zachytí stealth letouny

B 21 Raider

Nový zahorizontální radar Vzdušně-kosmických sil RF Kontejner, který zahájil v neděli bojovou službu v Mordvinské republice, dokáže zaregistrovat stealth letouny ve vzdálenosti tři tisíce kilometrů, sdělil Petrov novinářům.

„Letadla zkonstruovaná podle technologie stealph pro nás nejsou neviditelná, stejně je vidíme, doprovázíme, objevujeme ve vzdálenosti přibližně tři tisíce kilometrů,“ řekl.

Poznamenal, že přijímací anténa nového radaru zachytí signál, který se vrací z Evropy, zemí Perského zálivu, Číny, Kazachstánu, atd. Signál vysílá středisko, jež se nachází desítky kilometrů od radaru. V novém radaru byl uplatněn princip odrážení signálu od ionosféry.

„Podobné radary zatím nikdo nemá. Vyvíjejí je ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, aktivně pracuje Čína, fungující vzorky mají v Austrálii. Avšak v takové sestavě, s takovým silným software, nemají nikde na světě,“ prohlásil hlavní konstruktér. Dodal, že systém může také doprovázet jednotlivé objekty, například malé, jako je třeba civilní Cessna.

Reklama: