Boj Zemanů o Babiše; Čelíme puči jak zlikvidovat výsledky voleb?

PRAHA | Dne 4. prosince proběhla tisková konference nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který oznámil své rozhodnutí ve věci přezkumu usnesení o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo a odůvodní rozhodnutí. Stíhání Babiše obnovil. V minulosti prezident republiky Miloš Zeman slíbil, že pokud prokurátor Zeman obnoví stíhání Babiše, tak premiérovi z ANO udělí abolici, tedy definitivně stíhání zastaví. Babiš toto odmítá.

Andy Babiš

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a několika dalších osob v kauze Čapí hnízdo bylo zastaveno městským státním zastupitelstvím v Praze v září letošního roku. Státní zastupitelství tehdy prohlásilo, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Díky tomu splnila zákonné podmínky pro získání dotace, kterou dostala v roce 2008, připomíná světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci prohlásil, že zrušil rozhodnutí žalobce Šarocha o zastavení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše. Vypadá to tedy, že trestní stíhání předsedy vlády ČR bude pokračovat. K věci se vyjádřil i Babiš, který mimo jiné prohlásil, že případnou Zemanovou abolici odmítne.

Skutečnost, že se daný případ vrací policii do fáze vyšetřování, potvrdil prokurátor Pavel Zeman na včerejší konferenci. Uvádí se, že bylo zrušeno rozhodnutí o zastavení trestního stíhání nejen premiéra Andreje Babiše, ale také někdejší členky představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové.

Podle informací tak trestní stíhání v případu údajného dotačního podvodu pokračuje. Nyní bude spis navrácen do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Rovněž se uvádí, že bylo stíhání rodinných příslušníků Andreje Babiše definitivně ukončeno. „Zjistili jsme nesprávné hodnocené důkazů i nedokonalé vyhodnocení evropské judikatury. Rozhodnutí u pana Babiše bylo zrušeno jako nezákonné, předčasné, protože nebyl dostatečně objasněn skutkový stav,“ řekl prokurátor Zeman. Nejvyšší státní zástupce navíc zrušení stíhání označil za nezákonné a předčasné.

V souvislosti s rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana prezident republiky Miloš Zeman již dříve prohlásil, že pokud dojde k obnovení trestního stíhání premiéra, využil by své právo abolice pro zastavení stíhání. Odůvodňoval to tím, že v případě obnovení trestního stíhání Babiše by se již jednalo o politické rozhodnutí.

Opozice chce, aby premiér Andrej Babiš odstoupil. Příčinou má být obnovení jeho trestního stíhání. Podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy je kombinace trestního stíhání a auditu Evropské komise nepřijatelná: „Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu EK ke střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi ČR. Očekávám, že Andrej Babiš začne řešit své osobní problémy tak, aby nevznikaly žádné pochybnosti. To znamená, že do vyřešení svých osobních problémů nebude premiérem,“ vypouštěl lejna z tlamy ODSák Petr Fiala.

Reklama: