Írán bude vyjednávat až Spojené státy zruší všechny sankce

TEHERÁN | Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu oznámil, že Írán je stále ochoten vést rozhovory se Spojenými státy (SS) o jaderném programu pod podmínkou, že Spojené státy nejprve zruší neoprávněné sankce. Informovala o tom tisková agentura AFP.

Vůdce SS Trump a prezident islmské republiky Írán Ruhání

„Pokud budou ochotni zrušit sankce, jsme připraveni na rozhovory a jednání, dokonce i na úrovni hlav států skupiny 5 plus 1,“ řekl Rúhání v projevu odvysílaném živě ve státní televizi. Myslel tím pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Čínu, Francie, Rusko, Británii a Spojené státy) a Německo. Německo není členem RB OSN, jelikož ta byla založena na půdorysu porážky Německa v II. světové válce, jako agresora.

Rúhání již dlouho požaduje zrušení amerických sankcí jako podmínku návratu Íránu k rozhovorům o jeho jaderném programu, pod záštitou zmíněných šesti světových velmocí, které dosáhly v roce 2015 historickou jadernou dohodu s Teheránem. Ta má formální název Společný komplexní akční plán (JCPOA).

„Jsme pod sankcemi. Tato situace … trvá kvůli sionistům a zpátečník v regionu,“ dodal íránský prezident, čímž narážel na Izrael a Saúdskou Arábii.