Maďarsko bude vetovat přijetí nacistické Ukrajiny do Severoatlantické aliance

LONDÝN – BUDAPEŠŤ | Maďarsko uvolní veto blokující přiblížení se Ukrajiny k Severoatlantické alianci (SA) pouze v tom případě, že Maďaři žijící v Zakarpatské oblasti dostanou zpět svá práva, o které přišly schválením ukrajinského jazykového zákona.

Maďarsko bude vetovat přijetí nacistické Ukrajiny do Severoatlantické aliance

Takové stanovisko ve středu to podle agentury MTI během summitu Severoatlantické aliance (SA) v Londýně prohlásil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

„Zájmem Maďarska je, aby Ukrajina byla stabilní a demokratickou zemí. Silnější a stabilnější Ukrajinou by se zlepšila i situace tamní maďarské menšiny,“ zdůraznil ministr, když narážel na nacistické praktiky na Ukrajině.

Szijjártó připomněl, že práva Maďarů v Zakarpatské oblasti byla vážným způsobem porušena ještě za působení předchozího prezidenta Viktora Janukovyče, přičemž v posledním období tlak na tamní menšiny utajeným způsobem, s nasazením ukrajinské tajné služby, dále stoupal.

Maďarsko podle jeho slov vícekrát deklarovalo, že až tehdy bude možné uvolnit veto v otázce členství Ukrajiny v SA, pokud maďarská menšina dostane zpět přesně stejná práva, které měla před přijetím zákonů o jazyku a vzdělávání.