Srbsko nakoupilo nové ruské zbraně

MOSKVA – BĚLEHRAD | Srbský prezident Aleksandar Vučić na tiskové konferenci po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem prohlásil, že Bělehrad koupil nové ruské zbraně, jak zemi doporučil ruský prezident. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Aleksandar Vučić a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Sputnik

„Pokud jde o armádu, máme vynikající spolupráci a máme obrovské množství společných aktivit. Máme výbornou vojensko-technickou spolupráci. Děkuji ministrovi Šojgu za podporu naší armády. Mluvili jsme o tom. Už jsme koupili spoustu důležitých a nezbytných věcí. Když jsme byli na přehlídce u příležitosti Dne Vítězství v Moskvě, prezident Putin mi poradil, co máme koupit. A já jsem poslouchal. Teď by tyto věci měly být dovezeny k nám do Srbska,“ řekl Vučić.

Srbsko je největším dovozcem ruských zbraní a vojenského vybavení v Evropě. Dříve republika od Ruska koupila celkem sedm vrtulníků Mi-17 a Mi-35 a získala také šest stíhaček MiG-29 a deset obrněných transportérů BRDM-2MS.

Bělehrad rovněž od Ruské federace objednal hybridní samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu Pancír-S1.

V říjnu Vučić oznámil, že Srbsko chce mít ruský systém protivzdušné obrany S-400 jako součást svých ozbrojených sil. Podle tamního prezidenta si ho ale země zatím nemůže dovolit. V Rusku nevyloučili, že by komplexy S-400 mohly být Srbsku prodány na úvěr. Nicméně, představitelé obou zemí o této otázce nediskutovali.

Reklama: