Petr Hampl: Rusové nepochopí současné Česko

PRAHA | Chování starosty Řeporyjí Pavla Novotného v ruské televizi odhalilo civilizační rozdíly mezi Západem a Ruskem, domnívá se český sociolog Petr Hampl. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle Hampla v Rusku diskuze na televizních obrazovkách znamená názorovou konfrontaci, zatímco na České televizi se objevují lidé pouze se stejnými postoji.

Minulý pátek starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) vystoupil v ruské televizi Rossija 1, kde vysvětloval svou iniciativu postavit pomník vlasovcům. Během pořadu starosta dělal opičky a hrubě se vyjadřoval k účastníkům diskuze.

Petr Hampl | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

„Rusové proti němu mohli postavit jiného klauna. Ti dva mohli po sobě metat šlehačkové dorty, a mohla to být pro všechny skvělá zábava. Jenže v televizi Rossija postavili klauna Novotného proti politikům a historikům. Pořad se fakticky zhroutil. A to ještě mohou být rádi, že Novotný během programu nevystrčil zadek nebo něco ještě intimnějšího,“ poznamenal Hampl.

Podle něj tak pořad, jehož část mohli vidět i Češi, dokazuje, že diskuze v Rusku znamená konfrontaci lidí s různými názory, zatímco „kdyby něco podobného probíhalo v České televizi, sešli by se ve studiu čtyři lidé s naprosto shodnými názory“.

Vystoupení Novotného podle něj dokázalo, že politik, kterého podporuje předseda občanských demokratů, nemusí být kultivovaný nebo vzdělaný člověk. Stačí, aby byl schopný zalichotit nadřízeným a slepě zastávat „politické korektní názory“.

„Rusko je zlo, Petr Fiala je úžasný, Evropská unie je skvělá, vlastní spoluobčané jsou odpad. To stačí,“ uvedl příklad Hampl.

Podle něj byl pořad dobrou příležitostí, jak „ukázat dva aspekty civilizačního rozdílu mezi Západem a Ruskem. Ukázat, proč je pro nás tak těžké se navzájem chápat“.

„Zkrátka, Rusko zase projevilo svou zpátečnickost. Však už sluníčkáři na Twitteru jásají, jak byli odhaleni východní primitivové žijící v zemljankách. Opravdu, na poslední výkřiky liberální demokracie Rusové nemají,“ ironizuje český sociolog.

Reklama: