Turecko vyhrožuje, že zase zahájí válku v Sýrii

ANKARA | Turecko může obnovit vojenskou operaci v Sýrii, pokud nebudou plněny dohody s Ruskem a USA, prohlásil oficiální zástupce tureckého MZV Hami Aksoy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Turecká vojenská agrese v Sýrii | reprofoto: TRT World

„Neodejdeme ze Sýrie, dokud nevyčistíme bezpečnou zónu od teroristů,“ dodal. Diplomat uvedl, že do oblastí vyčištěných od bojovníků se již vrátilo 370 tisíc uprchlíků. Situaci v Sýrii budou 8. ledna projednávat během setkání v Istanbulu prezidenti Vladimir Putin a Tayyip Erdogan, uzavřel Aksoy.

Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu již 18. listopadu prohlašoval, že Ankara může obnovit operaci Pramen míru, pokud Rusko a USA neodsunou kurdské jednotky 30 km od hranice.

Zástupce Ministerstva obrany RF Igor Jevgenějevič Konašenkov na toto prohlášení odpověděl, že je v rozporu s urovnáním konfliktu. Generálmajor prohlásil, že Rusko zcela splnilo a nadále plní ustanovení sočinského memoranda z 22. října.

Ankara oznámila 9. října zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie s cílem vytvoření hraničního pásma. USA zavedly sankce proti Ankaře, ale odvolaly je poté, co se viceprezident Mike Pence dohodl s Erdoganem o vytvoření bezpečnostní zóny jižně od syrsko-turecké hranice, kterou bude kontrolovat Ankara.