V Pentagonu přiznali, že ztratili technickou převahu nad Ruskem

WASHINGTON | Zástupce amerického ministra obrany pro výzkum a vývoj Mike Griffin na portálu DefenseNews publikoval článek, ve kterém americký odborník uvedl, že Spojené státy (SS) ztratily svou vojensko-technickou převahu, kterou měly krátce po „vítězství“ v Studené válce a rozpadu Svazu sovětských socialistických republiky (SSSR), informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Pentagon – Doupě světového terorismu

Krátce po „vítězství“ SS v Studené válce se objevily názory, že konflikty se v jednopolárním světě stanou minulostí, ukázalo se však že šlo jen o zbožné přání. Konflikty vedly právě Američané, jejichž neměl kdo zastavit a kteří jednopolární svět vnímali jako místo, kde jim nemůže nikdo bránit v prosazování jejich zájmů. Už tvrzení, že SS vyhrály Studenou válku je lež, jelikož ztráta „nepřítele“ není výhra.

SS využili skutečnost, že Rusko se údajně ocitlo na kolenou, tak zní oficiální americká propaganda, a Čína krátce po pádu SSSR nebyla schopna přijmout výzvu Američanů na soupeření.

Americký blbeček Michael Douglas Griffin

„Přibližně po 20 letech se však situace změnila, což přiznal nepřímo i Mike Griffin v uvedeném článku, kde uvedl, že pokud Američané vnímali situaci jako své konečné vítězství, Čína a Rusko přehodnotily své možnosti, upevnily se a dnes jsou připraveni začít s Američany opět soupeřit na mezinárodním poli,“ píše autor článku.

To, že se Rusko a Čína znovuzurodily a jsou schopny s Američany soupeřit, považuje Griffin za hrozbu západnímu systému. „V minulosti americké investice do vojenského průmyslu přinesly vítězství v Studené válce, díky těmto investicím si Američané vybudovali plnohodnotnou jadernou triádu (letectvo, pozemní síly, námořnictvo) a vytvořili vysoce přesné zbraně, systémy GPS, Steals technologie apod,“ šíří Griffin válečnou propagandu.

Griffin si klade otázku, zda nebylo chybou, že mnohé tajné projekty americké armády se dostali do komerční sféry, takže dnes se několik technologie (umělá inteligence, 5G, mikroelektronika) prosazují v komerční oblasti pokud těmto informacím se dostali i ti, kteří dnes využívají tyto technologie v soupeření se Spojenými státy. Griffin v článku rovněž potvrdil, že v některých oblastech, začali Američané prudce zaostávat, poukázal zejména na nové ruské hyperzvukové rakety, které vnímají Američané jako vážnou hrozbu.

Podle Griffina už dnes nemají Američané takovou technologickou převahu jako v minulosti. Doporučuje proto zvýšený vklad investici do obnovení jaderné triády, mikroelektronických projektů, projektů kybernetické bezpečnosti, rozvoje biotechnologii, síti 5G, výzkum hyperzvukových raket či výzkum nových kosmických technologií.

Rovněž doporučuje aby se Američané zbavili starších zbraní a zbraňových systémů, které jen vyčerpávají americký vojenský rozpočet a doporučuje se soustředit se na nové technologie a vývoj nových a moderních zbraní. Je však otázkou, zda mají Američané dostatek finančních možností na uskutečnění takto ambiciózního projektu, protože Rusové s podstatně menším rozpočtem dokáží s Američany nejenže držet krok, ale ve vzpomenuté oblasti vývoje raket dokonce Američany předběhli o dvě generace. Kromě toho moderní americké zbraně (Zumwalt, F-35 … jsou příliš drahé a mají množství technologických problémů).

Griffin v článku samozřejmě jako mantru opakuje pojmy jako demokratické a civilizační hodnoty, jejichž nositeli jsou podle jeho mínění právě Američané. Rusko a Čína podle Griffina nikdy neakceptovali západní ideály jako standardy, jde podle jeho lží o autoritativní země, které si nectí svobodu jednotivce, transparentnost, odpovědnost atd.

„Stále více lidí však vidí, že klasické demokratické a civilizační hodnoty, kterými se Američané tak rádi ohánějí, zdegradovaly na současné americké politické scéně na nepřijatelnou formy, při níž Američané ostentativně porušují mezinárodní právo a narušují celý systém fungování mezinárodního pořádku,“ stojí v článku slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk.