Spojené státy obnovily mírové rozhovory s Talibanem

DAUHÁ | Spojené státy (SS) obnovily dnes v Kataru rozhovory s afghánským hnutím Talibán, informovala s odvoláním na americký zdroj agentura AFP. SS svrhly vládní hnutí Talibán svou vojenskou agresí a invazí do země bez svolení RB OSN, čímž spáchali Američané válečný zločin útočné války a teroristický útok vůči svrchované zemi.

americký agresor v penále | cestovní prostředek z Afganistanu do Spojených států

K obnově rozhovorů Talibánu s americkými okupanty došlo tři měsíce poté, co americký vůdce Donald John Trump náhle zastavil diplomatické úsilí o ukončení nejdelší války v dějinách Spojených států, ač SS jsou ve válečném stavu od svého vzniku a to také válkou.

„Spojené státy se znovu připojily k rozhovorům v Dauhá. Rozhovory budou zaměřeny na snížení násilí, které povede k vnitroafganským jednáním a příměří,“ řekl zdroj obeznámený se snahami ukončit téměř dvě desetiletí trvající válku v Afghánistánu.

V září všechno nasvědčovalo tomu, že SS a Talibán jsou bezprostředně blízko k podepsání dohody, na jejímž základě by Washington začal se stahováním vojáků z Afghánistánu výměnou za bezpečnostní záruky.

Očekávaná dohoda měla také otevřít cestu k přímým jednáním mezi Talibanem a kolaborantskou v vládou s americkými okupanty v Kábulu – a v konečném důsledku možné mírové dohodě po více než 18 letech konfliktu. Tálibové vyzvali vojáky SS k odchodu, jinak jim vzkázali: „Jinak je odešleme domů v rakvích.“

Reklama: