Zeman řádil: Pehe do lochu, Babiš abolici nedostane….

PRAHA | Miloš Zeman v TV Barrandov promluvil mimo jiné i o tom, co měl pronést politický komentátor Jiří Pehe. Pehe měl vyzvat k násilí na politických oponentech, za to má podle Zemana být trestně stíhán. Dále v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že nehodlá v případě premiéra Andreje Babiše (ANO) uplatnit možnost abolice, ač to slíbil. Ovšem samotný Babiš to odmítá.

Miloš Zeman bude hospitalizován | repro: TV Barrandov

Moderátor Jaromír Soukup totiž v pořadu zmínil, že se v týdnu na internetu objevil názor, který pojednával o tom, že by měla nastat v ČR varianta demonstrací a lá „Hongkong“.

Tento výrok prý přišel právě od Jiřího Pehe, který tím měl na mysli v podstatě neustálý odpor, aby premiér Andrej Babiš odstoupil. Těmito slovy Pehe reagoval na aktuální dění kolem premiéra, a to především na auditní zprávu Evropské komise o dotacích pro Agrofert a obnovení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Vyžrané TO PEHE | repro: hvonomet ČT

Na slova politického komentátora tak v pořadu reagoval i sám prezident. Jeho výrok Zeman jednoznačně odsoudil „Takový člověk vyzývá k násilnostem a šíří poplašnou zprávu. Orgány činné v trestním řízení by měly konat,“ myslí si Zeman, kterého cituje Sputnik.

Hodil Babiše za hlavu?

Andy Babiš ve svém pokojíčku

Miloš Zeman v případě premiéra Andreje Babiše nehodlá uplatnit možnost udělení abolice. Jedná se o ústavní právo prezidenta vydat nařízení, aby se v trestním stíhání nepokračovalo. Takové informace se objevily poté, co sám Miloš Zeman v září hovořil o abolici pro Babiše. Český premiér však tehdy řekl, že by ji nepřijal.

Svá slova Babiš potvrdil i včera, a to v reakci na to, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve středu 4. prosince rozhodl o pokračování stíhání jeho osoby v kauze Čapí hnízdo.

Zeman ve čtvrtek vysvětlil, že svůj původní názor změnil nejen kvůli středečnímu telefonickému rozhovoru s Babišem „Na rozdíl od milosti, která je výlučným právem prezidenta, vyžaduje abolice kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést. Ale já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod,“ objasnila hlava státu.

Reklama: