Proč nepoužili při hašení paneláku v Prešově vrtulník?

PREŠOV | V pátek 6. prosince kolem 12. hodiny došlo k výbuchu plynu v obytné budově ve slovenském městě Prešov. Tragédie, která si vyžádala nejméně osm životů, šokovala veřejnost jak na Slovensku, tak i v Česku. Šéf Krajského ředitelstva Hasičského a záchranného sboru v Prešově Ján Goliaš dnes sdělil další okolnosti havárie. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Exploze paneláku v Prešově | repro: Sputnik

Goliaš během rozhovoru s novináři řekl, že cesta do hořícího domu byla obtížná: Zaparkované automobily a stavební úpravy v paneláku blokovaly průjezd profesionálních i dobrovolných hasičů. „Jako v každém městě, i v Prešově je velkým problémem sídlištní parkování aut. I proto se posádky dostávaly k paneláku o něco později,“ konstatoval Goliaš.

Záchranářům se vytýká, že během záchranných a požárních prací nepoužili vrtulník. Podle Goliáše to však nebylo možné. „Věděli jsme, že po výbuchu není v pořádku střecha. Byl na ní uvolněný plech a hrozilo, že by se mohl rozházet po okolí a ohrozit životy lidí,“ poznamenal.

Za velký problém považuje skutečnost, že řada stavebních a technických řešení paneláku byla v rozporu s bezpečnostními předpisy již od roku 2017.

„Při stavebních úpravách tohoto paneláku byly porušeny předpisy a hasiči na to upozorňovali. Právě to mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli lidi evakuovat. Byla to svévole majitelů bytového domu,“ vysvětluje Goliaš.

Slovenská policie dnes informovala, že v souvislosti s výbuchem plynu v paneláku v Prešově byly obviněny tři osoby z trestné věci obecného ohrožení. Jména a podrobnosti zatím neuvádí.

„V trestní věci obecného ohrožení v souvislosti s případem výbuchu obytného bloku ve městě Prešov vznesl krajský vyšetřovatel obvinění třem osobám a předložil prokuratuře podnět k jejich vazebnímu stíhání. Vyšetřování nadále probíhá. Bližší informace poskytneme, pokud to situace dovolí,“ napsala Policie SR na Facebooku.

V sobotu 7. prosince policie informovala, že v souvislosti s havárií zadržela celkem šest lidí. Byli to jednatelé firmy i dělníci, kteří dělali v den nehody výkopové práce na Mukačevské ulici. Právě výkopové práce podle prvních odhadů mohou souviset s výbuchem, zřejmě při nich došlo k proražení potrubí.

Reklama: