KLDR míní, že jednání o denuklearizaci s SS jsou zbytečná

NEW YORK | Velvyslanec KLDR při OSN Kim Song prohlásil, že denuklearizace již není tématem jednání se Spojenými státy (SS). Jeho prohlášení přináší agentura Reuters, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tak pojď americký blbečku – Čong-un a Donald John

Podle severokorejského diplomata je zdlouhavý a věcný dialog, o který usilují Spojené státy (SS), trik na ušetření času pro vnitřní politický proces v souvislosti se znovuzvolením Trumpa v roce 2020. „Nepotřebujeme dlouhá jednání se Spojenými státy a denuklearizace již není na programu,“ řekl Kim.

Vůdce SS Donald John Trump učinil před sobotním odletem na Floridu prohlášení, že se podívá na aktivity KLDR. Podle jeho názoru chce předseda KLDR Kim Čong-un uzavřít dohodu s SS a nezasahovat do prezidentských voleb 2020, což je zase jen blábol vůdce SS, který své sny často prohlašuje za realitu.

„Podíváme se na Severní Koreu. Moc bych se divil, kdyby KLDR jednala nepřátelsky,“ řekl DJ Trump novinářům. „Ví, že mne čekají volby. Nemyslím, že do toho chce zasahovat, ale uvidíme… Myslím, že by chtěl, aby se něco stalo. Vztahy máme velmi dobré, ale víte, že existuje jistá nepřízeň, o tom nejsou žádné pochybnosti,“ dodal vůdce SS.

Napětí mezi státy se vyhrotilo před termínem, který stanovila KLDR na konec roku. Pchjongjang vyzval předtím Washington ke zmírnění postoje v otázce jednostranné denuklearizace. Dále KLDR vyzvala SS ke zrušení sankcí, které SS vyhlásily vůči KLDR jednostranně, čímž podmínili další jednání.