Erupce sopky na ostrově u Nového Zélandu může mít na svědomí desítky lidských životů

WELLINGTON | Nikdo pravděpodobně nepřežil pondělní erupci nejaktivnější novozélandské sopky White Island. Pohřešovaných je přibližně 50 lidí. S odvoláním na odhady úřadů a záchranářů o tom informovala televize Sky News, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

Úřady mezitím potvrdily pět mrtvých. Jejich počet může být nakonec mnohem vyšší. Mezi oběťmi jsou kromě obyvatel novozélandského ostrova i zahraniční turisté, kteří se v době erupce v postižené lokalitě nacházeli. Pouze několik minut před erupcí bylo na okraji sopečného kráteru vidět několik lidí.

Dosud se podařilo zachránit 23 lidí, včetně pěti, kteří zemřeli. Někteří z hospitalizovaných utrpěli vážné popáleniny. Záchranné práce později pro hrozící riziko pozastavily.

Premiérka Jacinda Ardern již dříve uvedla, že během erupce bylo na ostrově nebo v okolí asi sto turistů. Počet obětí pravděpodobně dále poroste, někteří turisté jsou nezvěstní. Uvedla také, že většina lidí, kteří se nacházeli u sopky, byli turisté.

Policejní komisař John Tims mimo jiné uvedl, že mezi oběťmi jsou i cizinci. Oznámil také, že počet obětí pravděpodobně poroste, protože mnoho turistů je stále nezvěstných. RNZ informovala, že minimálně 23 lidí bylo z ostrova zachráněno a dalších 27 tam zůstává.

Starostka města Whakatane Judy Turner oznámila, že několik lidí na ostrově bylo zraněno. „Vím toho málo, došlo k erupci a několik lidí v té době bylo na ostrově, jsou zranění,“ cituje televizní stanice starostku.

Malý neobydlený ostrov White Island (Whakaari) se nachází zhruba 50 kilometrů od pobřeží novozélandského Severního ostrova a je oblíbeným cílem turistických výprav. K výbuchu došlo v 14:11 hodin místního času (v 02:11 hodin SEČ).

Reklama: