Sputnik: Ruští vojáci vstoupili do bývalé metropole IS

DAMAŠEK | Ruští vojáci poprvé vstoupili do Rakky, která byla několik let „hlavním městem“ Islámského státu. Místním občanům rozdali dva tisíce potravinových balíčků. Do města dorazili také vojenští zdravotníci, kteří jsou připraveni ošetřit všechny, kdo to potřebují. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruská vojenská policie | repro: ТВ Центр

Důstojník z ruského Střediska pro usmíření znepřátelených stran Vladimir Varnavskij novinářům sdělil, že infrastruktura Rakky byla zcela zničena během operace pro její osvobození, kterou vykonala mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy (SS).

„Za oběť nepřesných leteckých a dělostřeleckých úderů padly tisíce civilistů. Ve městě není dosud dokončeno odstraňování trosek, odminování terénu, je tady nedostatek pitné vody, léků a potravin,“ řekl Varnavskij.

Teroristé dobyli Rakku na jaře 2013, z města uprchlo minimálně 250 tisíc obyvatel. Za rok byla vyhlášena metropolí Islámského státu a stala se fakticky pevností teroristů.

V říjnu 2017 bylo město osvobozeno díky operaci Syrských demokratických sil za podpory letectva mezinárodní koalice, jež trvala několik měsíců.

Masové bombardování a akce proamerických kurdských oddílů téměř zničily toto město. Syrské ministerstvo zahraničí označilo akce koalice vedené Spojenými státy za genocidu.

Reklama: