Vyhořelému paneláku v Prešově hrozí zřícení

PREŠOV | V neděli zasedl v Prešově krizový štáb a nyní zvažuje možnosti, jak bude dále postupovat s bytovým domem, který poškodil výbuch. Podle primátorky města Andrey Turčanové se pracuje s vícero možnostmi, statici však doporučili zbourání čtyř horních pater. Informovala o tom slovenská média.

Na snímku interiér bytového domu na Mukačevská ulici v Prešově

Podle serveru Topky.sk se očekává příjezd soudních znalců z oboru statika, kteří vypracují posudky, a také příjezd zástupců firmy, která má na starosti demoliční práce. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Pracujeme s alternativou postupného asanování nejhorších podlaží, které je i volným okem viditelné, že se rozpadají a odlétají kusy z těch částí. Až postupem prací budeme vědět, jak se to bude vyvíjet a zda bude zasanovaná celá bytovka,“ sdělila primátorka.

Kromě toho primátorka města sdělila, že zvažují i možnosti, u kterých nebude nutné dělat podkladové vrstvy a riskovat zase zatížení a otřesy a pak také odpal. Co se týče bouracích prací, Turčanová vysvětlila, že vzhledem k vánočnímu období a stavu budovy, která je poškozená takovým způsobem, že hrozí zřícení v jakýkoliv den, chtějí, aby se jednalo o dny a ne týdny či měsíce.

Podle slov primátorky se postupně zpřístupnila elektřina a plyn v bytových domech na Mukačevské ulici 15 – 25. V případě dnešního dobrého výsledku tlakových zkoušek ve vchodech 11 a 13, se tam budou moci vrátit evakuované osoby.

„Co víme, je, že nebude možné obývat bytovku číslo 7 a vchod 9, vzhledem k tomu, že je v bezprostřední blízkosti bytovky číslo 7, která se může kdykoliv zřítit. Nebude možné ji obývat do té doby, dokud nedojde alespoň k minimálně částečné asanaci bytového domu číslo 7,“ sdělila dále.

Reklama: