Prešovská tragédie v Česku hrozí až 1/4 českých paneláků

PRAHA | Statik Jan Bořek v pořadu uvedl, že podobná katastrofa hrozí čtvrtině českých paneláků. Popsal také, jaké bizarní rekonstrukce v panelových domech viděl. Páteční prešovská tragédie má za následek osm obětí, informovala světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, s odkazem na zpravodajský pořad Blesku Epicentrum.

Exploze paneláku v Prešově | repro: Sputnik

Expert musí souhlasit se slovenskými kolegy, že by se celý prešovský panelový dům měl zbourat, protože po výbuchu a následném požáru je nebezpečný.

„Jednoznačně. Kdybyste se tam šel podívat, tak tam jsou větší průhyby, nevratné. Jestli tam bylo PVC, tak tam hořelo PVC a v tom je chlor,“ uvedl a dodal, že při styku s chladnějším prostředím pak může vznikat nebezpečná kyselina chlorovodíková.

Hasičský expert Václav Kratochvíl zase uvedl, že konstrukce domu byly vlivem vysokých teplot silně poškozeny. Na základě záběrů také popsal explozi, ke které pravděpodobně došlo kvůli úniku plynu.

„Ten dům prošel účinky požáru, namáháním, po dobu delší, než je projektovaná doba požární odolnosti,“ říká expert Kratochvíl.

Podle něj plyn zřejmě unikl ve větším množství, což prý bylo paradoxně možná štěstí, než kdyby unikla menší koncentrace. A situaci vysvětlil na motoru.

„Je to tak asi, jako když vám jde moc paliva do motoru. Ten motor nesprávně pracuje a on se dusí. Tady je to obdobně,“ řekl Kratochvíl a dodal, že menší množství plynu ve vnitřních prostorech domu by tak způsobilo pravděpodobně daleko větší škody a mělo i rozsáhlejší následky na zdraví a životech lidí.

Statik Jan Bořek v pořadu také promluvil na téma rekonstrukcí panelových domů, které jsou podle něj občas velmi divoké. „Stalo se mi, že elektrikáři přesekali v nadpraží schodiště v panelovém domě výztuž, aby tam do toho schovali krabici od pojistek,“ uvádí neuvěřitelnou situaci Bořek.

Podle něj lidé také často přetěžují nosnost domu, což je výsledkem například instalací příliš velké vany, už prý také viděl pískoviště. „Kdyby si tam někdo chtěl udělat bazén, tak nemůže a určitě si tam nemůže udělat pískoviště. Už jsem to taky viděl,“ uvádí další bizarní situaci statik.

Hasičský expert Kratochvíl nedokáže odhadnout, jak dlouho potrvá vyšetřování. Podle něj to mohou být týdny, ale spíš měsíce. Spíš podle něj bude velmi důležité, aby vyšetřovatelé důkladně zaznamenali všechna data a stopy, hlavně k tomu musí dojít ještě předtím, než se bude na domě cokoliv bourat nebo rozebírat. Podle něj je to důležité k přesnému stanovení příčin, průběhu a také odpovědnosti za to, co se stalo.