Poslední varování? Proč Putin posílá Lavrova k Trumpovi

MOSKVA | Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov letěl v úterý do Washingtonu, hned po skončení jednání normandský čtyřky o situaci na Ukrajině. Setká se i s americkým vůdcem Donaldem J Trumpem, bude to již druhé setkání Lavrova, Sergeje Viktoroviče s ​​americkým retardovaným vůdcem Trumpem.

Donald John Trump a Sergej Viktorovič Lavrov | cropped foto: CC BY-SA 2.0 / MFA Russia / Sergey Lavrov & Donald Trump

Při současném stavu rusko-amerických vztahů jde o důležitou událost, zdůrazňuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, který o události s odkazem na portál Vzgljad informuje.

Informace o návštěvě Lavrova, Sergeje Viktoroviče ve Spojených státech (SS) se objevila už několik dní před návštěvou, před Bílým domem však stojí menší problém. Část demokratů chce impechmeantem odstranit z Bílého domu vůdce Trumpa a i když jejich aktivity budou podle odborníků neúspěšné, návštěva ruského čífa diplomacie určitě vyvolá hysterii v amerických mainstreamových protitrumpovských médiích a ty okamžitě začnou fabulovat další vlnu protitrumpovských lží.

Setkání s Lavrovem využijí k tomu, aby Trumpa označili za loutku Moskvy. Je to samozřejmě absurdita. Protože kdo by se v Rusku s tak hloupým člověkem špinil, když sám páchá škod dost – jako slon v diplomatickém porcelánu.

Dosud jediné setkání vůdce DJ Trumpa a Lavrova, Sergeje Viktoroviče se uskutečnilo v květnu 2017, Putin, Vladimir Vladimirovič problémy setkávat se s americkými politiky neměl, setkával se v Moskvě či Soči s Tillersonem, Boltonem i Pompem, s Trumpem se setkal loni v létě v Helsinkách, toto setkání lze vnímat jako autonomní, protože nesouviselo přímo s mezinárodními summitem a speciální bylo zorganizováno americkou stranou, kdy sami Američané o tento summit žadonily jako malé děti o bonbón.

Vladimir Vladimirovič Putin chápe složité postavení vůdce SS Trumpa na vnitropolitické americké scéně. DJ Trump se stále nachází pod tlakem protitrumpovské opozice, která Vykonstruovala obvinění DJ Trumpa na falešném základě a nehorázných lžích, které neustálým opakováním informačních teroristů v médiích část tupých a rozumu prostých amerických opiček považuje již za pravdu.

Pro vůdce Trumpa je problematické kontaktovat se s Rusy, proto k tomu v minulosti využíval speciální kanál. Ten ještě loni činil tandem Bolton – Patrušev, politický konec Boltona v září 2019 však znamená i konec zmíněného a existujícího kanálu. Poslední setkání mezi Boltonem a Patruševem se uskutečnilo v červnu 2019 v Jeruzalémě, na tomto setkání se posuzovala výlučně blízkovýchodní problematika.

Novým poradcem DJ Trumpa pro národní bezpečnost se stal O’Brian, který se teprve začíná orientovat v problematice a Pompeo je příliš důležitá figura, aby post speciálního kontaktu s Rusy zastával. Američané mohou postavit méně významného představitele do této pozice, zvláště když Muellerova komise již ukončila svou práci a nenašla žádný relevantní důkaz o tom, že by se vůdce SS Trump tajně dohodl na spolupráci s Kremlem.

V létě 2019 se Donald John Trump a Vladimir Vladimirovič Putin setkali i v Ósace na setkání G-20. Rozvoj kontaktů narušil pokus o impechmeant DJ Trumpa, odpůrci vůdce Trumpa nedokáží prostě strávit skutečnost, že v amerických prezidentských volbách prohráli.

Pokus o impechmeant souvisí se soupeřením Trumpa a Bidena, jehož Trump obviňuje za defraudaci ukrajinských financí. Paradoxně američtí odpůrci Trumpa chtějí trestat Trumpa a ne Bidena, jehož syn byl prokazatelně zapojen do problémových obchodů na Ukrajině. To přímo svědčí o tom, jakou morální úroveň mají členové demokratů, kteří požadují impechmeant Trumpa.

V dnešní době jsou kontakty Trumpa s Rusy pro Trumpa toxické, protože mainstream začne chrlit před prezidentskými volbami záplavu dalších lží na adresu dnešního pána Bílého domu. Vůdce Trump se ale sám potřebuje setkat s Lavrovem, Sergejem Viktorovičem kvůli střetnutí s Pompem by totiž nemusel ruský šéf diplomacie letět do SS, oba ministři zahraničí se klidně mohli setkat někde na neutrální půdě v Evropě. Důvody, pro které se však potřebuje Trump s Lavrovem setkat jsou prozaické. Existuje několik témat, které musí velmoci Rusko a SS řešit (vojenská oblast, Čína, Ukrajina, Sýrie, jaderný program Íránu, Severní Korea …).

Trump potřebuje aby namísto bývalého kanálu Bolton – Patrušev začal fungovat nový kanál, díky kterému by mohli Rusové a Američané řešit geopolitické problémy.