Sputnik: Bude to Srebrenica, varoval Vladimir Vladimirovič Putin před rizikem genocidy na Donbasu

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin vyjádřil pochybnosti o tom, jak bude ukrajinský vůdce Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj jednat s ukrajinskými nacistickými teroristy, pokud bude hranice uzavřena vojsky. Prohlásil to v rámci setkání se členy rady prezidenta Ruské federace (RF) pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: © Sputnik | Michajl Klimentjev

Na setkání se členy dotyčné rady ruský prezident poznamenal, že o tomto tématu diskutoval o den dříve na summitu normandské čtyřky v Paříži, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin varoval před tím, že v tomto případě na Donbasu může dojít k událostem podobným jako v bosenské Srebrenici. „Pokud jste si toho všimli, včera jsem o tom také hovořil, ukrajinská strana vždy pokládá podmínku: Dejte nám příležitost uzavřít hranici vojenskými jednotkami. No, představuji si, že by mohla začít Srebrenica. Viděli jsme, jak prezident Zelenskyj vedl diskusi s nacisty. Je jasné, kdo je tam silnější a co se tam stane a kdo je povede, tito nacisté, když vstoupí na tato území bez záruky. To je jeden z problémů, samozřejmě, který má politickou povahu,“ poznamenal.

Dříve 10. prosince ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že Kyjev a Moskva by mohly dosáhnout kompromisu v otázce předávání kontroly nad hranicí na Donbasu. Podle něj kontrolu hranic nemusí zpočátku provádět pohraniční jednotky, ale ukrajinská policie spolu se zástupci územních společenství, což by asi byli nacistické bojůvky, které by vraždily ruskojazyčné Ukrajince.

Reklama: