Vědci zjistili, co napomáhá vzniku planet

LONDÝN | „Embrya“ planet vznikají v hustém molekulárním mračnu obklopujícím mladou hvězdu. Částice prachu se srážejí, slepují se a vytvářejí tělesa stále větších rozměrů. První etapy jejich vzniku jsou však spojeny s těžkostmi. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Modelování ukazuje, že po dosažení velikosti asi jednoho milimetru se tuhé a rychle letící částice od sebe prostě odrážejí, aniž by vytvářely větší fragmenty.

Možná, že jim k překonání této první „bariéry odpuzování“ (bouncing barrier) napomáhá elektrostatická přitažlivost akumulovaných elektrických nábojů. K tomuto závěru dospěli autoři článku zveřejněného v časopise Nature Physics. Gerhard Wurm a jeho kolegové experimentovali s maličkými – o průměru 0,5 milimetru – skleněnými kuličkami.

Srážky kuliček umožnily imitaci dynamiky částic v protoplanetárním disku. Zemská gravitace je příliš velká a prudce mění jejich chování, aby se zbavili jejího vlivu, prováděli vědci experimenty v stodvacetimetrové věži Fallturm Brémské univerzity, v komoře, která byla vyhazována nahoru a pak padala volně dolů spolu s měřícím zařízením. V průběhu asi devíti sekund jejího pádu byl systém zbaven gravitace.

Před spuštěním zařízení byly skleněné kuličky aktivně promíchávány, aby se imitovalo obyčejné tření částic v protoplanetárním mračnu. V důsledku toho se na nich akumulovaly elektrické náboje. Pak už se při pádu kuličky vzájemně přitahovaly a vytvářely shluky, z nichž některé obsahovaly přes tisíc částic.

Analogické experimenty se dělaly také s mikrosférami z bazaltu, který je svým složením bližší částicím protoplanetárního disku. Akumulovaly ještě větší náboje a přitahovaly se silněji. Podle všeho právě tato jednoduchá elektrostatika umožňuje vznikajícím planetám překonávat „bariéru odpuzování“ a rozvíjet se dál.

Reklama: