Írán varoval své občany před cestami do Spojených států

TEHERÁN | Írán varoval v úterý své občany, a to zejména vědce, před cestami do Spojených států (SS) v důsledku svévolného a zdlouhavého zadržování Íránců v zemi. Informovala o tom agentura Reuters, na kterou se dokazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrace

„Íránští občané, zejména elity a vědci, by se měli vyhnout vycestování do Spojených států, dokonce i účasti na vědeckých konferencích a dokonce i pozvání,“ uvedlo v prohlášení na své webové stránce íránské ministerstvo zahraničí.

Důvodem jsou americké kruté a jednostranné zákony zaměřené proti Íráncům, zejména íránským elitám, a svévolné a zdlouhavé zadržování v naprosto nelidských podmínkách. V sobotu Írán propustil amerického postgraduálního studenta Xiyue Wanga výměnou za íránského vědce Masuda Solejmáního zadržovaného ve Spojených státech.

Wanga odsoudili v Íránu na deset let vězení pro obvinění z toho, že se infiltroval do země a posílal tajný materiál do zahraničí. Jeho rodina a Princetonská univerzita, kde studuje, taková tvrzení důrazně popřely. Wanga podle univerzity zadrželi, když dělal výzkum pro svůj doktorát v oblasti eurasijských dějin.

Solejmání, který pracuje v oblasti výzkumu kmenových buněk, hematologie a regenerativní medicíny, zadržely americké orgány pro obvinění z porušení obchodních sankcí pokusem o přepravu biologického materiálu do Íránu.

Vědec a jeho právníci trvají na jeho nevině s tím, že využil cestu svého bývalého studenta ze Spojených států do Íránu jako šanci na získání rekombinovanými proteinů, které používá při svém výzkumu, za zlomek ceny, jakou by zaplatil doma. V amerických věznicích zadržují několik desítek dalších Íránců, mnoha z nich za porušování sankcí, což je mezinárodní terorismus, jelikož sankce jsou v rozporu s mezinárodním právem.

Reklama: